(Beyza Kural / BİA – 26 Ağustos 2015)

Sel ve heyelanın can kayıplarına neden olduğu Hopa’ya İstanbul’dan dayanışma sesi; “Doğal afet değil, rant, talan, cinayet. Diren Hopa İstanbul seninle.”

İstanbul’da yüzlerce insan can kayıplarına yol açan sel ve heyelanların yaşandığı Artvin-Hopa için eylemdeydi.

Çevre örgütleri, demokratik kitle örgütleri, siyasi partilerin oluşturduğu Hopa İçin İstanbul Dayanışması’nın çağrısıyla Tünel’den Galatasaray’a dek gerçekleşen yürüyüşte kayıpların nedeni olarak gösterilen doğanın ranta açılmasına tepki vardı.

“Eroğlu istifa” dövizleri

500-333 (2)

 

“Doğal afet değil, rant, talan, cinayet” pankartının açıldığı eylemde hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu dövizlerin yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanı Veysel Eroğlu’nu istifaya çağıran dövizler de görüldü.

“Diren Hopa İstanbul seninle”, “Hırsız, katil AKP”, “Katil AKP, Hopa’dan defol”, “Doğal afet değil bu bir cinayet”, “HES yapma boşuna yıkacağız başına” sloganlarının atıldığı eylemde Kazım Koyuncu ve Metin Lokumcu da dövizler ve sloganlarla anıldı.

“Sorumlu AKP ve şirketler”

500-333 (3)

 

Galatasaray Meydanı’nda ortak açıklamayı okuyan Sultan Aksu’nun doğanın talanına karşı yapılan uyarıların dikkate alınmadığı vurguladı.

24 Ağustos’ta 10 kişinin hayatını kaybetmesine neden sel ve heyelanın yaşandığı Hopa’da yetkililerin halka yönelik desteğinin yetersiz olduğunu ve insanların kendi çabalarıyla yaralarını sardığını belirtti.

“Bu felaketin sorumlusu kim?  Sahil yolundan günümüze dopayı yok sayan iktidar, sermayenin bugünkü taşeronu AKP hükümeti ve başta Cengiz inşaat olmak üzere iktidarın simsar şirketlerdir.”

“Doğayı doğaya bırakın”

500-333 (4)

“Nasıl ki dereler kendi dere yollarını geri almak için ölümcül biçimde hareket ettiyse, bizler de Metin Lokumcu’nun ayak izlerine basarak doğanın yeni bir felakete yol açmaması için, bu açgözlü iktidar ve simsar şirketlerine karşı harekete geçip doğamızın ranta açılıp talan edilmesine izin vermeyeceğiz.

“Doğanın talanına, HES’lere, madene, yeşil yola, barajlara nükleere artık yeter. Sulardan, derelerden, dağlardan, denizlerden elinizi çekin. Doğayı doğaya bırakın. Katil AKP, katil sermaye Hopa’dan, Karadeniz’den, memleketimizden defol.”

CHP’li vekil Yedekçi: Afet olan siyasi iktidar

 

500-333 (5)

Çevre Mühendisleri Odası’ndan Eylem Tuncaeli “Sel bir doğal afet değil, afet olan siyasi iktidar” dedi.

TMMOB Yönetim Kurulu üyesi Cemalettin Küçük, 90’lı yıllardan bugüne yaşanan benzer taşkın olayların nedeni olarak dere yataklarının yerleşime açılması, karayolu viyadüğünün suyun akış yolunu kesmesi gibi uygulamalarını gösterdi.

Eyleme CHP milletvekilleri Eren Erdem ve Gülay Yedekçi de katıldı. CHP milletvekilleri adına konuşan Yedekçi  doğa için mücadele edenlerle yanyana olmaya devam edeceklerini belirterek “Burası kimsenin babasının çiftliği değil, direniyoruz, direneceğiz” dedi.

“AKP’nin rant düzeni”ne işaret eden Ferhat Tunç’la birlikte söylenen şarkıyla eylem sonlandı.