(Sendika.org – 26 Ağustos 2015)

Bursalılar, kentin ortasına kurulmak istenen DOSAB termik santralinin onaylanan ÇED raporuna karşı dava açtı

Bursa’da Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ne (DOSAB) kurulmak istenen kömürlü termik santrale karşı DOSAB Termik Santraline Hayır Platformu, dün (26 Ağustos) ilk davasını açtı. Platformu üyeleri öncesinde Bursa Adliyesi Ataevler Ek Hizmet Binası önünde önünde bir araya gelerek santralin yapılmasını protesto etti.

Adliye önünde konuşan Bursa Barosu Çevre Komisyonu üyesi Avukat Eralp Atabek santralin yapılması sürecinde en önemli aşama olan ÇED’e karşı ilk davanın açıldığını belirtti. Atabek, Orhaneli’de bulunan kömürlü termik santralin yarattığı olumsuzluklardan, sağlık sorunlarından örnekler vererek, yeni yapılacak bu santralin zararlarını bilerek adliye önüne geldiklerini söyledi. Orhaneli gibi şehre uzak bir termik santralin bile son derece zarar verdiğini ifade eden Atabek, şehrin ortasına yapılacak santralin Bursa’yı yok edeceğini belirtti. Daha önce ÇED raporuna yürütmeyi durdurma için itiraz edildiğini söyleyen Atabek bu defa da iptal edilmesi için dava açacaklarını dile getirdi.

Açıklamalar sonrasında davanın açılması için avukatlar adliye içerisinde işlemlere başlarken DOSAB Termik Santraline Hayır Platformu üyeleri de adliye önünde beklediler.

Halka rağmen ÇED raporu onaylanan santralden çıkacak gaz ve tozlar kentin havasını, suyunu kirletecek, asit yağmuru ve su kaynaklarını tüketme riski yaratacak, kenti içi trafik artacak. Üstelik projede stok sahası olarak belirlenen alan 2013’te Büyükşehir Belediyesi meclis kararıyla yapılan plan değişikliğine kadar tarım alanıydı.

Öte yandan santral sadece DOSAB içindeki fabrikalara hizmet verecek. DOSAB’daki sanayiciler daha ucuza üretim yapmak için fabrikalarında kullanacakları elektriği ve buharı, burada kurmayı planladıkları kömürlü termik santral ile üretmek istiyorlar. Bu nedenle de mevzuat gereği 50 MW ürettiklerinde şehrin şebekesine de vermeleri gereken elektrik 49,9 MW’da tutulmuş durumda.

DOSAB Termik Santrale Hayır Platformu’nda bir araya gelen Bursalılar ise santral istemediklerini her fırsatta dile getirerek toplantılar, imza kampanyaları, eylemlerle termiğe karşı hayatı savunuyorlar.