(Sendika.org – 27 Ağustos 2015)

Dokuz kişinin yaşamını yitirdiği Hopa’da ortada görünmeyen AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay, Erdoğan’ın memleketi Rize Güneysu’da boy gösterdi. Boy boy fotoğraf çektiren Oktay, mesajı da Erdoğan’a verdi: ‘Rize’de can kaybının olmaması sevindirici’

Taşkın ve heyelanın vurduğu, 9 kişinin yaşamını kaybettiği Hopa’da halk, arama-kurtarma ve destek çalışmalarının yetersizliğine tepki gösterirken AFAD’ın internet sitesinde “Sel bölgesinde” olduğu duyurulan AFAD Başkanı Hopa’da değil Erdoğan’ın köyünde boy gösterdi.

AFAD’ın internet sitesinde “AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay sel bölgesinde” başlıklı habere tıkladığınızda 9 kişinin yaşamını yitirdiği Hopa’da yaptığı incelemeleri göreceğinizi düşünebilirsiniz. Oysa AFAD Başkanı’nın adının içinde geçtiği tek cümle “AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay, Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile birlikte sel felaketinde hayatını kaybeden bir vatandaşımızın cenaze törenine katıldı.” Haberde aynı cenazede resmi heyetin Hopalılar tarafından “Dün iş makinası lazımdı burada yoktunuz, devlet bugün mü geldi” sözleri ile protesto edildiği ise elbette yok.  Haberde AFAD Başkanı’nın Hopa’da inceleme yaparken herhangi bir fotoğrafı da bulunmuyor.

Erdoğan’ın memleketinde

Sel bölgesi ile ilgili ikinci haberin başlığı ise “AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay selden etkilenen Güneysu ilçesinde.” Bahsedilen Rize’nin Güneysu ilçesi, yani Tayyip Erdoğan’ın memleketi.

Hopa’da halk kendi yarasını sararken AFAD Başkanı’nın Güneysu’da afetten etkilenen halkla temasa geçtiği, afet bölgesini gezdiği, halkın sorunlarını dinlediği “Rize’de can kaybının olmaması sevindirici’’ ifadelerini kullandığı yazıyor.

Haberde ayrıca “Merkez ve Güneysu ilçesinde aşırı yağış nedeniyle bir çok ev ve iş yerini su bastı çok sayıda yol kapandı. Kapanan yolların açılması için çalışmalar sürüyor. Özellikle altyapı olmak üzere büyük oranda maddi hasar olan bölgede hasar tespit çalışmaları başlatıldı” ifadeleri kullanılıyor.

Oktay 2012 yılında T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı görevine getirilmeden önce AKP’nin arka bahçesine dönüştürülen THY A.Ş.’de Stratejik Planlama ve İş Geliştirme, Satış ve Pazarlama, Üretim Planlaması ve Bilgi Teknolojilerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütüyordu.