(Diken – 29 Ağustos 2015)

Artvin’in Hopa ilçesinde sekiz kişinin hayatını kaybettiği, üç kişinin de kaybolduğu sel felaketi sonrası çamur ve balçıkla kaplanan ilçede enkaz kaldırma ve temizlik çalışması sürüyor.

Heyelan sonrası kayan toprak kütleleri, çamur ve balçıkla, sel sularının sürüklediği çöp ve atıklar, kamyonlarla taşınarak Karadeniz’e dökülüyor. Uzmanlar bu uygulamaya, “Karadeniz çöp kovası değildir” diyerek tepki gösterdi.

Karadeniz’e vurulan son hançerlerden biri

DSİ’ye ait iş makineleri kamyonların sahile döktüğü toprak ve balçık ile sel atıklarını denize sürüklüyor. Deniz kıyısında biriken balçık, toprak ve sel atıkları kirliliğe neden oluyor.

Rize Mimarlar Odası Başkanı Mustafa Mahmutoğlu, Hopa’da yaşanan son felaketin, hatalardan ders alınmadığı gerçeğini ortaya çıkardığını savundu.

Hopa ve Arhavi bölgesindeki selin doğayla ne kadar uyumsuz olunduğu ve doğanın hoyratça kullanıldığını gösterdiğini ifade eden Mahmutoğlu,“Ortaya çıkan çöplerin, balçıkların ve her türlü atığın çok ilkel ve basit bir yöntemle denize boca edilmesi gözbebeğimiz Karadeniz’e vurulan son hançerlerden biridir. Mimarlar Odası olarak bir kez daha uyarıyoruz; bunun yöntemi bu değildir” dedi.

Doğanın hiç hesap edemeyeceğimiz tepkileriyle karşılaşırız

hopa-cop2

 

Çöplerin istiflenip, paketler halinde atık merkezlerine ulaştırılması, balçıkların deniz ve dere yataklarından uzak bölgelerde araziye serilmesi gerektiğini vurgulayan Mahmutoğlu, “Tabii ki bunun bir maliyeti vardır. Bundan kaçmamamız gerekir. Yoksa bugün yaptığımız gibi denizi çöple doldurursak çok yakın bir gelecekte, doğanın hiç hesap edemeyeceğimiz tepkileriyle karşılaşırız” diye konuştu.

Çöp dağı yine yol kenarına

hopa-cop3

Hopa’daki felaket, Çamlıkköy ve Fener Mevkisi arasındaki dağın arka yamacında oluşturulan kaçak çöp dağını da ortaya çıkarmıştı. Sel sularının sürüklediği çöplerin sahil yolu boyunca yayılması sonrası karayolları ekipleri, yaklaşık 500 kamyon çöp çıkardığı bölgeyi kısmen temizledi.

Ancak ekiplerin bölgeden kaldırdığı çöpleri 200 metre ileride Karadeniz Sahil Yolu üzerinde Hopa Belediyesi’nin oluşturduğu ve yol kenarına duvar örerek gizlediği alana döktüğü ortaya çıktı.