(Ortak Haber – 30 Ağustos 2015)

Üçüncü Köprü’nün İstanbul’a giren ağır vasıtaları önlemek ve şehir dışından geçişini sağlamak üzere yapıldığı gerekçesi ileri sürüldü başından beri. Ancak bu gerekçeye köprü yolunun üzerinde arazileri olanlar veya satın alanlar dışında kimse inanmadı. Çünkü Boğaz’a yapılacak her geçişin kentin kuzeyinde yer alan ormanları yok ettiği ikinci köprü ile zaten görülmüştü.

Ancak rantı gizlemek için “ağır vasıta” gerekçesini öne süren AKP ve Erdoğan’ın kendilerine ve çevrelerindekilere sağladığı rantın daha inşaat bitmeden ortaya çıkması bu konuda tedirginlik duyanların, 3.köprüye itiraz edenlerin ne kadar haklı olduğunu ortaya çıkarıyor.

kos 10 soruda üçüncü köprü

Bu fotoğraf 29 Ağustos 2015 günü Şile-Ağva arasındaki yolda çekildi.

Henüz 3.Köprüye bağlanacak yolun yapım çalışmaları sürüyor. Ancak yol üzerinde şimdiden binalar yükselmeye başladı. Bir süre sonra bu binalar mahalleler halini alacak sonra orada oturanlar için yola bağlantılar yapılacak, bağlantılar yapılınca orada oturanların sayısı geometrik hızla artacak ve 2.Köprü yolu üzerinde nasıl şimdi orman kalmadıysa 3.Köprü yolu da aynı akıbete uğrayacak.

140 Journos’un uydu görüntülerinden karşılaştırmalı hazırladığı, yıllar içinde Kuzey Ormanları’ndaki tahribatı gösteren görseller için tıklayınız: #NeOlmuştu?

Böylece İstanbul’un havasını bir klima gibi serinleten ve yazların daha nemli ve ılık geçmesine neden olan Kuzey Ormanları yok olacak. Yalnız bu da değil, bu ormanların sağladığı bol oksijenden de kent mahrum kalacak. Felaket için fazla beklenmesine de gerek kalmayacak. Çünkü yolun bitmesi bir yıl sonra gerçekleşiyor. Yapılaşmanın yolun bitmesini bile beklemediği göz önüne alınırsa en geç 7-8 yıl içinde Kuzey Ormanları bir anı olarak hatırlanacak*.

*KOS notu: Katil mega projelerin Kuzey Ormanları üzerinde bıraktığı tahribat yüksek olsa da, Kuzey Ormanları’nda  250 milyon ağaç, barındırdığı koca ekosistemle hala orada! Daha geç olmadan mücadeleye omuz ver, #İstanbulaNefesOl!

halaorada-03(1)