(Sendika.org – 29 Ağustos 2015)

Yargı kararlarının hiçe sayıldığı AOÇ ve Kaçak Saray için AİHM hazırlıkları tamamlandı. İç hukukta alınan yürütmeyi durdurma ve iptal kararlarına rağmen AOÇ talanı sürdürülürken Mimarlar Odası dosyayı AİHM’e götürüyor

Atatürk Orman Çiftliği ana planına verilen yürütmeyi durdurma kararından sonra, dönemin Başbakanı ve şimdi Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan mahkeme kararlarına uymayacağını,”Güçleri yetiyorsa gelsin yıksınlar, binayı da bitireceğim, içine de oturacağım diyerek” açıklamıştı. Bunun üzerine meslek odalarının başkanları, Anayasa mahkemesine bireysel başvuru hakkını kullanmıştı. Anayasa mahkemesi meslek odalarının başkanlarının başvurularını mağdur değilsiniz diyerek reddetmiş böylece AİHM yolu açılmıştı. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan Atatürk Orman Çiftliği ve Kaçak Saray için AİHM’e gidecek başvuru dosyasının hazırlıklarının tamamlandığını kamuoyuna açıkladı.

“AİHM’e giderken davamızın dayanakları daha güçlü”
Candan “AİHM’e başvuru sürecinde avukatlarımız, uzmanlar titizlikle çalıştı. Hazırlıklarımız devam ederken, AOÇ alanlarında Atatürk’ün vasiyeti ve şartlı bağışını ihlal davasında, bireysel olarak müdahil olma talebimizin kabul edilmesi, Anayasa mahkemesinin mağdur değilsiniz söylemine önemli bir cevap oldu. Ulusal Bellek alanı olan Atatürk Orman Çiftliği’nde Mağdur ve taraf olduğumuz müdahilliğimizin kabul edilmesiyle tescillendi. AİHM’e başvurumuzun kaynağını oluşturan ana plan davasının geçtiğimiz haftalarda yargı kararıyla iptal edilmesi de elimizi güçlendirdi. Artık AİHM’e giderken davamızın dayanakları daha güçlü” dedi.

“Hukuksuzluğu, israfı, kibri kabul etmiyoruz”
Candan şu ifadeleri kullandı:

Atatürk Orman Çiftliği ve Kaçak Saray mücadelesinde 60 dava açtık.Her şeyin kaynağı olan Ana plan davasını yargı iptal etti. Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, Başbakan, Bakanlar, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve bürokratlar yargı kararlarına uymadılar. Kurum olarak vatandaş olarak, Anayasanın bize verdiği hakkımızı kullanırken, tehditler aldık, hedef gösterildik, Cumhurbaşkanı hakkımızda dava açtı diyen Candan. “Hukukun üstünlüğü, evrensel hukuk ilkeleri ihlal edildi, Atatürk Orman Çiftliği’nde asrın adaletsizliği yaşandı.Bir ülkede Anayasal çerçevede hukuk devletinin gerekleri yerine getirilmiyor, üstünlerin fiili hukuku işliyorsa, o ülkede sağlıkla yaşama hakkımız elimizden alınmış demektir.Hem bireysel olarak, hem kurumsal olarak AOÇ ve Kaçak Saray için AİHM’e gidiyoruz, çünkü bu ülkeyi yönetenlerin, herkesin gözü önünde gerçekleştirdiği hukuksuzluğu israfı, kibri kabul etmiyoruz.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi önümüzdeki günlerde, bir heyetle Strazburga gidecek, AİHM’e başvuru yaparak görüşmelerde bulunacak.