(Ömer Şan / Sendika.org – 31 Ağustos 2015)

Doğu Karadeniz’deki 8 ilin yaylalarını birleştireceği ileri sürülen ve toplan 2 bin 600 km olması planlanan ve yaklaşık bin 800 ile 2 bin 600 metre yükseklilerden geçen ve adına Yeşil Yol denen yol çalışmaları, bir kez daha jandarma eşliğindeki iş makinelerinin geri çekilmesiyle durduruldu.

Çamlıhemşin’in Samistal Yaylası’ndaki çalışmalara tepki gösteren köylüler ve yayla sakinleriyle birlikte yaşam savunucularının üzerine yaklaşık 2 ay içerisinde üçüncü kez durduruldu.

İlk tepkiler sonrasında Valilik talimatıyla durdurulduktan sonra geçen hafta sonu adeta gece baskınıyla başlayan ve gece-gündüz devam eden çalışmalar, geçen hafta sonu verilen 2 günlük aranın ardından, Pazartesi günü yaklaşık 100 jandarma korumasında yeniden başlatılmıştı.

Jandarma geri çekildi

Önceki gün, jandarma korumasında devam eden çalışmalar, yol yapımında çalışan dozerin arızalanması sonucu yeniden durdurulmuştu. İş makinesi onarılıp çalıştırıldıktan sonra yeniden yol yapım çalışmalarına başlanacağı beklenirken; Yaylada gece-gündüz nöbet tutan Fırtına İnisiyatifi üyeleri, Cumartesi günü iş makineleri ve ekipmanların bölgedeki jandarmalar eşliğinde toparlanarak, bölgeden ayrıldığını kaydetti.

Yol çalışmalarının neden ve nasıl veya hangi talimatla durdurulduğuna ilişkin herhangi bir açıklama yapılmazken; Fırtına İnisiyatifinin twitter hesabından yapılan açıklamada, “Güzel haber! 50 günlük amansız mücadelenin sonunda dozer ve jandarma Samistal’dan bugün itibariyle çekildi” denildi.

‘Yaylaya ait olmayanlar indi’

Yayla sakinleri ne inisiyatif Avukatı Yakup Okumuşoğlu ise yaşanan gelişmenin sevincini, “İyi bir haber: Samistal Yaylası’ndan dozer, asker, polis ve bilumum oraya ait olmayanlar indi. 2 aydır atılan tek doğru adım” şeklindeki twitter mesajıyla paylaştı.

Yayladaki gelişmelerin kalıcı olmasını ve bir daha bu tür çalışmalar için yaylaya çıkılmamasını dilediklerini kaydeden Okumuşoğlu, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Artık gelmesinler. Ömürlerince görmedikleri ve hatta beklide hiç görmeyecekleri yaylada asker ve polis eşliğinde dozerle yol açılıyor. Geride kalan 2 aylık süreçteki tek olumlu gelişme ve atılan tek doğru adım bu oldu. Böylesine bir yaylada olmaması gereken dozer, asker ve polis yayladan indi. Umarız bu durum kalıcı olur ve bir daha gelmezler. Fırtına Vadisi ve bu yaylalar, hepimizin koruyup kollaması gereken doğal ve kültürel miraslarımız, değerlerimizdir ve tüm insanlığa aittir. Bunları korumak sadece bizim değil, tüm insanlığın görevidir. Bu askeri, polisi, dozeri buraya gönderenler ile talimatları verenlere yüklenmiştir bu görev ve sorumluluk”

Dağları kanunsuz biçimde yıkıyorlar!

Jandarma eşliğinde yaylada yapılan çalışmalara tepki gösteren ve yaşanan gelişme sonrası endişeli sevinç yaşadıklarını kaydeden Fırtına İnisiyatif üyelerinden Özlem Erol ise,- şunları söyledi:

“Türkiye’nin doğusunda insan katlediliyor, Kaçkarlarda da tabiat… Dağları kanunsuz bir biçimde yıkıyorlar. İnsanların ve doğanın yaşam hakkını savunanlara işkence ediliyor. Devlet bize kararlılığını gösterdiğini söylüyor; biz de üç kişi bile olsak çocuklarımızın geleceğini açgözlülere teslim etmeyeceğiz”