(Evrensel – 1 Eylül 2015)

Bolu’da Kartalkaya Kayak Merkezi ile Karacasu Termal Turizm Merkezi arasında kalan alan “Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” ilan edilmesine karşı imza kampanyası başlatıldı. 51 bin 450 hektarlık yeşil alanın geçici hükümet tarafından imara açılmasına karşı dava açılacak.

22 Ağustos tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren kararla birlikte Bolu Merkez, Dörtdivan, Kıbrıscık ve Seben ilçelerinin sınırları içinde kalan ve Abant’ın 7 katı büyüklüğünde olan Seben Taşlıyayla Gölü ile Aladağ Göleti ve kamp alanlarını da kapsayan yaklaşık 51 bin 450 hektarlık yeşil alan, doğa ve turizm yatırımları için teşvik kapsamına alınarak imara açılmıştı.

DAVA AÇILACAK

Doğa turizminin yaygın olduğu Bolu ile ilgili böyle bir kararın alınması neticesinde kilometrelerce yeşil alan yapılaşmaya açılmış oldu. Bu gelişmenin ardından vatandaşlar elektronik ortamda imza kampanyası başlattı. Kampanyada, söz konusu bakanlar kurulu kararının bir an önce iptal edilmesi istendi. Bolu Barosu Başkanı Ferit Atalay da, kararı Bolu Barosu olarak yargıya taşıyacaklarını duyurdu.

Ankara Mimarlar Odası da yaptığı açıklamayla bölgenin ülke coğrafyasının biricik dağ ve su ekosistemlerinden biri olduğunu ifade ederek, “Yoğun ağaç dokusu ile oluşan Köroğlu dağları sistematik yapısı, sadece ağaç varlığı ile ölçülemeyecek kadar zengin biyoçeşitliliğe sahiptir. Bugün tüm bu ekolojik eşik değerlerini görmezlikten gelen geçici Bakanlar Kurulu’na söylenecek tek sözümüz vardır. Köroğlu Dağlarında ranta geçit yok” dedi.