(Rıfat Doğan / İleri Haber – 2 Eylül 2015)

Üsküdar Altunizade Mahallesi’nde 56 milyon TL karşılığında Arap kökenli bir firmaya otel olması amacıyla tahsis edildiği iddia edilen 18 dönümlük arazide bulunan yüzlerce meyve ağacı kesilecek.

Üsküdar Altunizade’de içerisinde nar, elma, erik, incir gibi meyve ağaçlarının bulunduğu 18 dönümlük arazinin Arap kökenli bir firmaya otel olması amacıyla tahsis edildiği iddia edildi. Arazideki evi Kadir Gecesi yıkılan emekli öğretmen Salih Yıldırım, yıllarca vergisini ödediği evin yıkılmasına isyan ederek, işin içinde TÜRGEV’in olduğunu öne sürdü.

Altunizade’de Şehir Üniversitesi’nin tam karşısında Oymacı Sokak’ta yer alan 18 dönüm arazi, yeşil görüntüsü ve 1. Boğaz Köprüsü’ne yakınlığıyla önemli bir noktada yer alıyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün ihale usulüyle Arap kökenli bir firmaya kiraladığı iddia edildi. Arazide 400 kadar ağaç bulunurken, bunların büyük bir bölümü meyve ağaçlarından oluşuyor.

Evinden mahkeme zoruyla çıkarılan emekli öğretmen Salih Yıldırım ise elinde evi için ödediği vergi ve tapu tahsis belgesi olmasına rağmen bir Kadir Gecesi evinin kendisinden habersiz bir şekilde yıkıldığını söyledi. Arazide 400 ağacın olduğunu söyleyen Yıldırım, bu ağaçların beton uğruna rant uğruna yerle bir edileceğini yerine ise otel yapılacağını söyledi. Suudi Arabistanlı bir şahsın araziyi aldığını iddia eden Yıldırım, kendisine beş kuruş verilmeden evinden olduğunu söyledi. Evlerinin kanunsuz bir şekilde yıkıldığını belirten Yıldırım, bu işin arkasında TÜRGEV’in bulunduğunu da öne sürdü.