(İleri Haber – 3 Eylül 2015)

Ekümenepolis belgeselinin yapımcıları, yeni belgesel için kolları sıvadı. İmre Azem ve Gaye Günay, küresel finans sektörünün kentleşmeye etkisini aktaracakları filmin çekim masraflarını karşılamak için internet üzerinden bir dayanışma kampanyası başlattı.

Ekümenopolis ve Lamekan belgeselleriyle, AKP iktidarının, üretimin geri plana atıldığı koşullarda öne çıkarılan inşaat sektörüne dev hareket alanları kazandırmak için neler yaptığını, ‘kentsel dönüşüm’ adı altında kentsel mekanın nasıl metalaştırıldığını ve doğal hayatını yok edilişini anlatan İmre Azem ve Gaye Günay, yeni bir belgesel çekimi için kolları sıvadı.

‘Yeniden İnşa Çağı’ adı verilen bu yeni belgeselde, yapımcılar Türkiye ölçeğinden sıyrılıp, meseleye biraz daha küresel boyuttan bakmayı hedeflediklerini belirterek şunları aktardı:

“Bu sefer çıtayı biraz daha yükseltip küresel finans sektörü ve ona hükmeden sermayenin kentlerimizi nasıl şekillendirdiği üzerine uluslararası çapta bir belgesel yapmak amacımız. Resme daha küresel ölçekte bakan, hikayeyi sermayenin merkezinden, New York’dan alıp, finansal yatırım ve emlak araçlarının oluşturduğu çarklardan geçerek kentlerimizi, yaşam alanlarımızı şekillendiren bu devasa mekanizmaya içeriden bir bakışı ekrana taşımayı hedefliyoruz. ”

İmre Azem ve Gaye Günay, belgesel çekiminin maliyetlerini karşılayabilmek için internet üzerinden bir dayanışma kampanyası da başlattılar.