(Rıfat Doğan / İleri Haber – 3 Eylül 2015)

Haliç Dayanışması Haliç Tersanelerinin özelleştirmesi sonucu AVM, otel ve yat limanı yapılmasını öngören Haliçport planlarına itiraz etti.

Haliç Dayanışması İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yaparak, Haliç Tersanesi’nin Haliçport projesi adı altında ranta açan planlara itiraz etti.

Beşiktaş Balmumcu’da bulunan bina önünde yapılan eyleme, CHP İBB Meclis grubu, Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nden Mücella Yapıcı, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Akif  Burak Atlar katıldı.

Okunan açıklamada askıya çıkarılan planlara şu gerekçelerle itiraz edildi:

-Haliç peyzajını ve en az 6 asırlık geçmişi olan Tersane-i Amire’yi parçalayacak, kimliğini yok edecek bir girişim olduğu, sermayenin çıkarlarına yönelik bir şekilde imara açılmasına neden olacağı için,

-Alanın sahip olduğu tarihi, teknik, teknolojik, arkeolojik, kültürel, peyzaj ve estetik değerlerin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılmasına ilişkin gerekli önlemler alınmadığı için,

-Yalnızca yeni yapılaşma tarif ederek uygun bulunan yeni işlevlerin neye göre nasıl tercih edildiği tanımsız bırakıldığı için,

-Dünyanın 6 asırdır hala üretim işlevini sürdüren bir endüstri tesisi olarak dünya miras listesinde aday olacak nitelikleri taşıyan ve bu nitelikleri korunup geliştirilerek geleceğe taşınması gereken Haliç Tersanesi’ni rant amacıyla sermayeye teslim ederek yok etmenin ilk adımını oluşturacağı için.

Basın açıklamasının ardından CHP İBB Meclis Grup Sözcüsü Ertuğrul Gülsever söz aldı. Gülsever’in, dava açacakları bilgisini paylaşmasının ardından, toplanan  itiraz dilekçeleri İl Müdürlüğü’ne teslim edildi.