(Kos Medya – 8 Eylül 2015)

Kuzey Ormanlarını katlederken dış kredi bulmakta zorlanan IGA-ICA şirketlerinin görüntüyü kurtarmak için 3. Köprü ve 3. Havalimanı inşaatlarını hızlandırmaları (http://www.superhaber.com/manset/yarisi-bitti-bir-tanesi-923-ton/12627) İstanbul’un kuzey köylerinde her gün yeni bir felakete ve köylülerin isyanına yol açıyor. Katil projeler ve Siyah Kalem-Köy gibi yancı projelerin hafriyatlarını taşıyan kamyonların yolgeçen hanına çevirdikleri; 3. Köprü bağlantı yolları için patlatılan dinamitlerin sürekli sarsıntıya yol açtığı Sarıyer’e bağlı Gümüşdere köyü, dün (7 Eylül) felaketin eşiğinden döndü.

IMG_6147

Saat 15.30 dolaylarında bölgenin tamamında duyulan büyük bir patlamayla sarsılan Gümüşdere’de sayısız binanın camları kırıldı; çok sayıda bina sarsıldı; çocuklar büyük bir korku atlattı ve Gümüşdereliler çileden çıkarak köyün giriş-çıkışlarını kamyon trafiğine kapattı.

IMG_6128

Dinamit patlaması sonucu kırılan dükkan camları

Çok sayıda hanenin tarımla uğraşmasına rağmen arazileri imara açılmak istenen Gümüşdere köyü, yıllardır köyün hemen civarında büyük bir hızla devam eden 3. Köprü viyadük ve bağlantı yolu inşaatları yüzünden sabah akşam sürekli dinamit patlamalarına maruz kalıyor. Gümüşdere aynı zamanda 3. Köprü ve Köy projesi hafriyatlarının döküldüğü, 3. Havalimanı inşaatı yakınlarındaki (Kemerburgaz) döküm alanına giden güzergâh üzerinde bulunduğu için köyün daracık sokaklarından günde yaklaşık 500 tır ve hafriyat kamyonu geçiyor. ICA-IGA-yandaş hafriyat döküm alanı sahipleri ve İBB arasında oynanan 50 milyar TL’lik hafriyat ekonomisi oyunu için Gümüşdere köyü toza dumana boğuluyor. (http://www.gazetecileronline.com/newsdetails/11302-/GazetecilerOnline/kamyoncular-niye-ayaklandi-3-koprude-1-milyarlik-k)

IMG_6235

ICA yetkilisi Mahmut Arslan

Köyün ilk ve ortaokulu da kamyon trafiğinin tam ortasında büyük bir tehlikeye maruz kalıyor. (http://www.egitimajansi.com/haber/3-koprunun-kamyon-trafigi-ogrencileri-tehdit-ediyor-haberi-41815h.html) Gümüşdereliler, Mayıs ayı sonlarında kamyon terörüne karşı yolu kesip yüzlerce dilekçe topladı. Eylemden sonra bir hafta kadar çalışmayan kamyonlar ICA’nın kamyonlarla ilgili düzenleme yapılması konusunda topu Karayolları Genel Müdürlüğü’ne atmasının ardından yeniden vızır vızır köyün içinden geçmeye başladı. Camlarını açamayan, toza boğulan ve yol kenarında satış yapamayan köylüler, dünkü büyük patlamadan sonra köyün giriş-çıkışlarını çöp konteynırlarıyla kapatarak kamyon geçişlerini durdular. Bir kamyon şoförünün köylülere hakaret edip silah göstermesi üzerine gerginlik daha da arttı.

IMG_6179

Kamyon şöförleri köylüye hakaret edince…

Köylüyü yatıştırmaya çalışan jandarma komutanının bölgede ne jandarmanın ne de polisin müdahale yetkisi olmadığını iddia etmesi de Gümüşderelileri iyice çileden çıkardı. Jandarmaya şirket ağzıyla konuştuğu için tepki gösteren köylüler, şirket yetkililerinin görüşmek üzere köyle gelmesini talep ettiler.

IMG_6221

Köylüler muhtarlığa yürürken…

Yaklaşık bir buçuk saatlik eylemden sonra jandarma korumasında muhtarlık binasından köylüye seslenen ve kendisini ICA Kurumsal İlişkiler Sorumlusu Mahmut Arslan olarak tanıtan kişi, önce patlamayı gerçekleştiren işçilerin; köylünün tepkisi üzerine ise patlama sorumlusunun görevden alındığını söyledi. Şirketin kırılan camlarını onaracağı, sarsılan binalarda hasar tespiti yapıp bütün masrafları karşılayacağı ve kamyon geçişleri konusunda bir alternatif bir yol bulmaya çalışacağı vaadinde bulundu ancak köylünün istediği yazılı tutanağı hazırlamaktan kaçındı.

20150907_191739

Harfiyat kamyonları köyü terkederken…

Kamyonları köyün içinden geçirtmemekte kararlı olduklarını söyleyen Gümüşdereliler köyün dışında bekleyen kamyonların jandarma korumasında geçişine izin verdiler.

812224786_51648

Harfiyat kamyonları köyü terkederken…