(Alakır Nehri Kardeşliği – 9 Eylül 2015)

Alakır Nehri Kardeşliği, Alakır Nehri’nde yaşanan son gelişmeler ve Metamar şirketinin HES yapımı için  Alakır Nehri’ne verdiği zarar hakkında bir açıklama yaptı. Açıklamada tüm yaşam savunucuları Metamar şirketini afişe etmeye ve şikayette bulunmaya davet edildi. ANK’den yapılan açıklama şöyle:

4 Eylül 2015 Cuma gününden beri Metamar şirketi dere yatağının direkt içine izinsiz, kanunsuz ve vicdansız bir şekilde ağır iş makinalarını sokup, kayaları parçalayarak, dere yatağıyla oynayıp bir çok canlıya zarar vermekte ve ileride oluşacak felaketlere zemin hazırlamaktadır.

Günlerdir gerek bakanlık, gerek Antalya Valiliğindeki yetkililere telefonla, dilekçeyle.. ihbarlarda bulunmamıza rağmen sorumlu yetkililer tarafından halen hiçbir girişimde bulunulmamış olup, denetime dahi gelinmemiştir.

Tüm duyarlı dostları “181” nolu ‘Çevre İhbar Hattı’nı arayarak;

“Antalya ili, Kumluca ilçesi, Kuzca Köyü Kürce mevkiindeki Metamar şirketine ait Kürce Hidroelektrik Santrali’nin ağır iş makinaları ile dere yatağının direkt içinde yürüttüğü izinsiz faaliyetini” ihbar ederek Alakır’da yaşam mücadelesi veren canlıların yanında olmaya çağırıyoruz.

Yaşamı ve barışı savunmaya devam!

Alakır Nehri Kardeşliği