(Hürriyet, 9 Eylül)

Çin’de hava kirliliği özellikle başkent Pekin’i yaşanılamaz hale getirmişti. Son aylarda bu konuya veilen önem artınca kısa bir süreliğine 2.5 milyon araca yasak kondu ve Pekin sakinleri aylardır hasret oldukları mavi gökyüzüne kavuştu.

Çevre kirliliği sebebiyle Pekin’de cep telefonlarından ve bilgisayarlardan havanın kalitesini kontrol etmek bir günlük rutin haline gelmişti. Özellikle bu yıl artan hava kirliliği sebebiyle Pekin semaları çoğu zaman kalın bir sis örtüsüyle kaplıydı. Yoğun sis sebebiyle görüş açısı daralıyor, uçuşlar erteleniyordu.

31237275

CNN’de yer alan habere göre Temmuz ayında Çin Hükümeti hava kirliliğinin önlenmesi için hazırlanan planını açıkladı. 5 yıllık planın uygulanma dönemi boyunca 1.7 trilyon yuan harcama yapılması bekleniyor. Fabrikalara ve araç kullanımına sınırlama getiren hükümet ayrıca arabalara hava kirliliği için özel bir vergi getirmeyi planlıyor. Benzin istasyonlarında toplanacak olan vergi akaryakıt fiyatlarına eklenecek.

3 Eylül tarihinde Japonya’nın 2. Dünya Savaşı’nda mağlup edilmesinin 70. Yılını kutlayan Pekinliler önceki günlerde getirilen yasaklar sebebiyle otomobillerini kullanamadı. Hükümetin çabalarıyla geçici bir süre için 2.5 milyon aracın kullanımına sınırlama getirilince ortaya bu görüntüler çıktı.

Hava kirliliğinin Hava Kirliliği Endeksi’nin en üst değerinin de üstünde olması nedeniyle ölçülemediği Pekin’de 3 Eylül günü yapılan ölçümlerde bu değer 160’tı. Amerikan Çevre Koruma ajansına göre bu değerler bile olması gerekenin çok üstünde ve şehirde yaşayanlar için tehlikeli.