(Cihan Başakçıoğlu / Evrensel – 11 Eylül 2015)

Daha önce Manisa Yırca’da binlerce zeytinlik ağacın kesilmesine benzer bir doğa katliamı da İzmir Aliağa’da yaşanmak üzere. MHP’li Belediye Aliağa’daki tek mesire alanı olan Zeytinli Park’ta “sevgi yolu” adıyla başlattığı proje ile birçok zeytin ağacını kesmeyi planlıyor. Projeye tepki gösteren Şehir Plancıları Odası Kurucu Başkanı Tuncay Karaçorlu, proje ile bir “kent suçu” işlendiğini söyledi.

İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan ve Aliağa’nın neredeyse tek yeşil alanı olan Zeytinli Park, MHP’li Aliağa Belediyesi tarafından “düzenleme” adı altında yıkılarak, onlarca kafenin ve işletmenin yer alabileceği bir rant merkezi haline getiriliyor. Bu düzenleme ile, daha önce Manisa’nın Yırca bölgesinde binlerce zeytinlik ağacın katledilmesine benzer bir durumun yaşanma tehlikesi ortaya çıktı. MHP’li Belediyenin “sevgi yolu” adıyla başlattığı proje ile alanda bulunan birçok zeytin ağacı da kesilecek. Öte yandan proje ile gelir seviyesi düşük olan Aliağa halkının kentteki tek mesire alanı da yok edilmiş olacak. Yerel halkın tepki gösterdiği projeye aynı zamanda uzmanlardan da tepki geldi.

Aliağa Belediyesi’nin projesini değerlendiren TMMOB Şehir Plancıları Odası Kurucu Başkanı Tuncay Karaçorlu, proje ile bir “kent suçu” işlendiğini söyledi. Aliağa’nın tek ve önemli kent içi yeşil alanı olan Zeytinli Park’ın yapılaşma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyleyen Karaçorlu, proje ile birlikte parktaki doğal yaşamın kaybolacağını da ifade etti. Parka çeşitli kimyasal döşemeler yerleştirilerek yapay bir yaşam alanı yaratılmaya çalışılacağını ifade eden Karaçorlu, Zeytinli Parkın bu yapılaşması ile bölgenin yeşillik alanlarının yaklaşık 6’da birini kaybedeceğini söyledi. Karaçoğlu, “Zeytinli Park’ın bu bölümündeki felaketin sebebi, sevgi yolu adı altında kimyasal döşemelerle, denizin çok yakınındaki varlığına rağmen oluşturulan yapay havuzlarla, onlarca zeytin ağacının toprakla buluşmasını engelleyen bir belediye düzenlemesi ve uygulamasıdır” dedi.

‘YOKSULLARIN SOSYAL YAŞAM ALANLARI YOK EDİLİYOR’

Proje ile aynı zamanda yoksul Aliağa halkının ücretsiz olarak yararlandığı Zeytinli Park’ın yok edilerek, yalnızca belirli bir zümrenin gidebileceği ve yararlanabileceği yeni bir kafeteryalar alanı amaçlandığını da belirten Karaçorlu, yoksul insanların sosyal mekanlarının da yok edildiğini belirterek, “Bu da bir sınıfa ayrıcalık tanırken, diğerini hiçe saymaktır” diye konuştu. Projenin yüksek maliyetine de dikkat çeken Karaçorlu, belediye bütçesinden harcanan para ile onlarca ilçede çocuk parkı yapılabileceğini ve yeni doğal alanlar yaratılabileceğini de belirtti.

BELEDİYE VE İLGİLİ BAKANLIKLAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Yasal açıdan zeytin ağaçlarının korunmasının zorunlu olduğunu belirten Karaçorlu belediyenin bu uygulamadan derhal vazgeçmesini istedi. Aliağa Belediyesi’nin daha önce de ilçede halkın kullandığı kamuya açık alanları ihale maskesi adı altında özel çıkar gruplarına peşkeş çektiğini söyleyen Karaçorlu, son proje ile ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını da belirtti. Doğal yaşam alanının yok olmaması için yasal olarak her kanalı deneyeceklerini ifade eden Karaçorlu, “Belediye ile ilgili hem İçişleri Bakanlığı’na görevini kötüye kullandığı için, hem de imar yasasına aykırılığı nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na şikayette bulunacağız. Savcılığa ise mevcut parkın yasadışı biçimde önemli bir bölümünün yok edildiğine dair suç duyurusunda bulunacağız” dedi. Tarım İl Müdürlüğü’ne de konuyla ilgili inceleme yapmaları için başvuruda bulunduklarını aktaran Karaçorlu, “Ne olursa olsun bu doğal yaşam alanının yok olmasına izin vermeyeceğiz” diye belirtti.