(Hüseyin Şimşek / Birgün – 12 Eylül 2015)

MHP’li Mersin Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Belediyesi’ne bağlı Şevket Sümer Mahallesi’nde polis eşliğinde ağaçları kesti. Eş Başkan Mutlu: Polis, Kürtleri hedef almak için ağaçları kestirdi

MHP’li Mersin Büyükşehir Belediyesi, HDP’li Akdeniz Belediyesi’ne bağlı Şevket Sümer Mahallesi’nde bulunan ağaçları çevik kuvvet ekiplerinin gözetiminde keserek, yol üzerinde bulunan su mazgallarını asfaltla kapattırdı.

Yol ortasında bulunan ve bütün mahalle boyunca sıralanan ağaçların tümünü kesen belediye ekiplerine sivil polisler ve çevik kuvvet ekipleri de eşlik etti. Ağaçların kesim işleminin ardından aynı ekipler bu kez de yol üzerinde bulunan su mazgallarını asfaltla kapattı. Olaya tepki gösteren mahalle sakinleri, dökülen asfaltı daha sonrasında söktürdü.

‘Polisler için kesildi’
Kendi yetki alanları içerisinde bulunan Şevket Sümer Mahallesi’ndeki Büyükşehir Belediyesi’nce polis gözetiminde gerçekleştirilmesinin kabul edilebilir olmadığını belirten Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, Büyükşehir Belediyesi’nin mahallenin çöplerini bile temizlemediğini söyledi.
Mutlu, ağaç kesiminin emniyet birimlerinin isteğince gerçekleştirildiğini ifade ederek, “Polis, Kürt nüfusun fazla olduğu ve demokratik eylem hakkının kullanıldığı mahallede insanları rahat hedef almak için belediyeye ağaçları kestirdi. Bu kabul edilecek bir uygulama değil. Çevrecileri ve bu konuda duyarlı olan herkesi bu duruma karşı tepki göstermeye davet ediyorum” diye konuştu.

Belediye’den yanıt yok
Konuyla ilgili ulaşmaya çalıştığımız Mersin Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanı Mehmet Akça ve Müdür Ali Nuri Zeki ise, konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.