(sendika.org, F: DHA – 14 Eylül 2015)

Kazdağları ranta açılarak özel bir şirketin RES kurmasına onay verildi, yüzlerce ağacın katledilmesine karşı doğasını savunanlar eylem yaptı. Çanakkale Çevre Platformu’nun öncülüğünde bugün Kazdağları’na otobüslerle gelen 120 kadar çevreci ve doğasever, 7 kilometre yürüyerek rüzgar ölçüm cihazının dikildiği Dalaksuyu Mevkisi’ne ulaşarak, ölçüm cihazı dikilirken bile 2 dönüm alanda onlarca köknar ve kayın ağacının kesilmesine tepki gösterdi.

Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’ndeki Kazdağları’nın Dalak Suyu ve Tavşan Oyna arasına, kuzey yamaçlarındaki yaban hayatın ortasına  Rüzgar Enerji Santrali (RES) için özel bir şirket rüzgar ölçüm cihazı dikti.

7 kilometre yürüyerek rüzgar ölçüm cihazının dikildiği Dalaksuyu Mevkisi’ne ulaşan yaklaşık 120 kişi, burada yapılan ağaç katliamına karşı tepkilerini dile getirdi.

Tribünler için ağaç katliamı yapılacağından endişe eden yaşam savunucuları, ölçüm cihazı dikilirken dahi 2 dönüm alanda onlarca köknar ve kayın ağacının kesilmesine tepki gösterdi.

Çanakkale Çevre Platformu’nun öncülüğünde bugün (14 Eylül) Kazdağları’na gelenler yürüyerek rüzgar ölçüm cihazının dikildiği Dalaksuyu Mevkisi’ne ulaştı.

Eyleme CHP Çanakkale İl Genel Meclisi Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Çevre Platformu eski dönem sözcüsü Hicri Nalbant destek verdi.

Nalbant, Kazdağları’nın en bakir ormanlarının bulunduğu, bitki çeşitliliğinin en verimli olduğu bölgede RES kurulmasının yanlış olduğunu vurguladı. Projeden en kısa zamanda vazgeçilmesi gerektiğini belirten Nalbant, bunun bir uyarı olduğunu eğer, RES kurmakta ısrar edilirse tüm Türkiye’deki çevrecilerle Kazdağları’nda etkinlik yapmayı düşündüklerini söyledi.

Dönüş yolunda doğa severlere köylüler kasa kasa elma ikram etti.