(Mert Gümüş / BirGün – 14 Eylül 2015)

Validebağ Korusu’nda yeni yayınlanacak bir dizi için çekim yapan TRT koruyu yakıyordu. Validebağ Gönüllülerinin müdahalesiyle yangın büyümeden önlendi.

Tarihi Validebağ Korusu’nda dün TRT’nin yeni yayınlayacağı ‘Hayat Çizgisi Türkiye’ dizisinin çekimleri esnasında senaryo gereği bazı araçlar ateşe verildi. Ancak araçların yakılması esnasında dizi setinde hiçbir güvenlik önlemi alınmaması tepki çekti. Alanda itfaiye bulunmazken çıkan yangına Validebağ Gönüllüleri müdahale etti. Çıkartılan yangın kısa sürede söndürüldü.

Şans eseri herhangi bir facianın yaşanmadığı çekim için set ekibi izin aldıklarını belirtti. Fakat izin belgesinde “Özel çevre koruma bölgelerinde yapılacak film çekimleri için İstanbul Özel Çevre Koruma Müdürlüğü’nden izin alınması gerekir” denilmesine rağmen çekim ekibi sadece Valilikten aldığı iznin yeterli olacağı ifade etti. Bunun üzerine Validebağ Gönüllüleri yaptıkları açıklamada “Birinci derece Doğal SİT Alanı olan Validebağ Korusu film çekim alanı değildir.” dedi. Gönüllüler bugün saat 13.00 da Kartal Adliyesi’nde suç duyurusunda bulunacağını belirtti.