(sendika.org – 15 Eylül 2015)

İzmir Aliağa Belediyesi Kyme Arkeoloji Müzesi’ni halka açmak yerine ranta açarken Zetyinli Parkı’nı da yıkarak kafeteryalar alanına çeviriyor. Aliağa halkı ise yağmaya izin vermeyeceğini söylüyor

İzmir’in Aliağa ilçesinde MHP’li belediye, Aliağa Zeytinli Parkı’nı yıkarak yerine kafeteryaların bulunduğu bir rant alanı açma projesini hayata geçirirken, tarihi alanları da sermaye odaklarına peşkeş çekiyor. Şubat ayında ilçede Kültür Bakanlığı’nın denetiminde ve sorumluluğunda olan Aliağa Kyme Arkeoloji Müzesi ve kazı evi deposunun yer aldığı tarihi binanın yıkımı gerçekleştirilmek istenmişti. Müzenin yıkımı duyarlı yurttaşların girişimleri sonucu durdurulurken, Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü teknik ekiplerince yapılan incelemede ise belediyenin ve yıkımla ilgili şirketin müze binasının taşıyıcı yapılarını tahrip ettikleri ortaya çıktı. Geçen süre içerisinde tüm taleplere rağmen onarılmayan bina çürümeye terk edildi. Bu geciktirme uygulamasıyla belediyenin o bölgede faaliyet sürdüren Nemport Liman Şirketi’ne rant alanı açmayı amaçladığı belirtiliyor.

Topluma değil ranta açılıyor

Kültürel zenginliklerin yok olmasına zemin hazırlayan bu uygulamayı değerlendiren TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Kurucu Başkanı Tuncay Karaçorlu, Aliağa Belediyesi’nin 12 yıla yakın bir süredir tamamlanmış olduğu halde müzenin, basit düzenlemelerle halka açılmasına engel olduğuna dikkat çekti. Karaçorlu, belediyenin açılması için önünde hiçbir engel kalmayan müze için hiçbir adım atmayarak kent ve toplum suçu işlediğini söyledi. Belediye yöneticilerinin bu uygulamalarıyla yeni bir yargılanma süreci içerisine girdiklerini de belirten Karaçorlu, birçok yerel yönetim bölgelerinde ciddi sorunlar yaşanırken ve bu koşullar içerisinde bile yerel yönetim hizmetleri özveriyle verilmeye çalışılırken, Aliağa Belediyesi’nin bu kadar olanaklı koşullarda, bu kadar önemli tarihi değerleri toplumun hizmetine sunmak yerine bir yağma politikası içerisine girdiğini söyledi.

Antik kente liman projesi

12 yıldır bir türlü tamamlanmayan bu sürecin en büyük nedeninin o bölgede var olan liman şirketinin Aliağa Belediyesi yönetimi ile kurduğu kirli ilişki olduğunu dile getiren Karaçorlu, “Liman Şirketi, bu arkeoloji müzesinin eserlerini sergileyeceği Kyme Antik Kenti’nin bulunduğu tüm alanı, bir liman tesisinin kullanım alanı olarak görmek istemektedir. Bu yüzden de antik kente ilişkin her türlü değerin kentte var olmasına müsaade etmemektedir. Bu anlamda kent yönetimi liman şirketinin bu kirli çıkarlarına teslim olmaktadır. Nemport Liman Şirketi antik kentin bulunduğu bölgeyi depo alanlarıyla doldurmak istiyor. Yine oraya yeni bir liman yapmak istemektedir” diye belirtti.

‘Yağma ile eşsiz değerleri yok etmelerine izin vermeyeceğiz’

Tüm bu uygulamaların müzenin tamamlanmasını geciktirmekte önemli bir etken olduğuna vurgu yapan Karaçorlu, belediye ve şirketlerin bu kirli ilişkilerini “çeteleşme” olarak nitelendirdi. Aliağa halkının tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkacağını söyleyen Karaçorlu şöyle devam etti: “Yağma yönetimlerinin bu eşsiz değerleri yok etmelerine, onların tüm girişimlerine rağmen Aliağa halkı buna izin vermeyecektir. Bu yağma yönetimi gidecek ve Aliağa’mız emekçi halklarıyla birlikte bu güzelliklerini kazanacaktır. Ülkemizdeki bu tarz tarih ve arkeoloji çeteleri bir an önce dağıtılmalı ve yargılanmalıdır.”

Kaynak: DİHA