(Alakır Nehri Kardeşliği – 16 Eylül 2015)

Antalya Valiliği ÇED ve Çevre İzinleri Şube Müdürü “İbrahim Özçelik”in Alakır’ın yaşam savunucularından Tuğba Günal hakkında “Sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden kendisine hakaret edildiği, hedef gösterici, küçük düşürücü ve rüşvetçi memur konumuna sokulduğu..” gerekçesiyle savcılığa bulunduğu suç duyurusu kapsamında Tuğba Günal bugün Antalya Bahçelievler Polis Karakolu’na ifade verdi.

Tuğba Günal yaptığı açıklamada;

‘ÇED müdürünü tanımam etmem. Alakır Vadisi’nde yaşadığım yerde bırakın interneti, telefon dahi zor çekiyor. alakır-tuğbaFacebook kullanmam. Bu şahıs nereden elde ettiyse benim telefon numaramı bulup savcıya “Bu numaradan facebook’a giriliyor. Biz tespit ettik..” diyerek suç duyurusunda bulunmuş.
Kim bunlar? “Biz tespit ettik” ne demek? “Biz” dedikleri kim? Hiçbir hukuki izin, soruşturma.. olmadan benim özel telefonumu nasıl tespit ettikleri iddiası ile suç duyurusunda bulunabiliyorlar ve kendilerini savcı yerine koyabiliyorlar?
Hedef gösterici, suçlayıcı bu yalanlar karşısında ve hukuk dışı bu ‘tespit’lerle ilgili ilgili tüm hukuki girişimleri yapacağım.
Ayrıca bu tarz suçlamalar, baskı politikaları ve Alakır’da yetkililerin denetimsizliği ile devam etmekte olan şirket ekokırımlarına karşı yaşam mücadelesinden hiçbirimizi vazgeçiremezler. Alakır Vadisi’nin danıştay tarafından da onanmış olan ‘1. Dereceden Doğal SİT Alanı kararı’ var. Derdi sadece Alakır’daki canlıların yaşamını korumak olan bizlerle uğraşacaklarına, bu memurlar önce görevlerini yapıp yargı kararlarının yürütmesini uygulasınlar. 1 seneyi aşkın süredir Alakır’la ilgili bu yargı kararı uygulanmamaktadır ve bu hukuksuzluk ve denetimsizlik yüzünden yüzbinlerce canlı zarar görmektedir.” dedi.