(Rıfat Doğan / İleri – 16 Eylül 2015)

Bayrampaşa’da bulunan 148 bin metrekarelik eski Bayrampaşa Cezaevi arazisiyle ilgili imar planı İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nden geçti. AKP’li Belediye Başkanı Atila Aydıner, CHP’nin “planda AVM var mı?” şeklindeki eleştirilerine “Hayır AVM yok. İstiklal Caddesi gibi güzel alışveriş merkezlerinin olacağı dükkanlar var. Bu AVM değil” diye yanıt verdi.

Şehir Plancıları Odası’nın açtığı dava sonucu İstanbul 9. İdare Mahkemesi’nin üçüncü kez iptal ettiği Bayrampaşa Cezaevi imar planları İBB Meclisi’nde AKP’li üyelerin oylarıyla kabul edildi. Kabul edilen yeni plana göre projede 2 bin 200 konut, 10 bin metrekarelik cami, 7 bin 500 araçlık otopark ve AVM olacak. AKP’li Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner ise “Planda AVM var mı?” şeklinde CHP’li üyelerinin eleştirilerine “İçerisinde AVM yok. Sadece İstiklal Caddesi gibi güzel alışveriş merkezlerinin olacağı dükkanlar var. Bu AVM değil” diyerek yanıt verdi.

İBB Meclisi Eylül ayı oturumunda CHP’lilerle AKP’li üyeler arasında Bayrampaşa Cezaevi arazisine ilişkin tartışma yaşandı. AKP’li üyelerin kabul oylarıyla geçen imar planına itiraz eden CHP’li ve MHP’li üyeler ret oyu verdi. Oylamadan önce konuşan Belediye Başkanı Aydıner, eleştirilere yanıt verdi. Aydıner, “İnşaat yapma oranının 3 emsalden 2,5’a indirildiğini  belirterek  “Biz orada 300 yataklı Bayrampaşa Devlet Hastanesi ile 7 bin 500 aracın sığabileceği otopark yapıyoruz” dedi. Araziye kentsel dönüşüm kapsamında 2200 konutun inşa edileceğini ifade eden Aydıner, cezaevi arazisi çevresindeki 3 mahalleden belirlenen adaların bu bölgeye taşınacağını kaydetti.

PLANDA ‘AVM’ YOK, ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNİN OLACAĞI DÜKKANLAR VAR

Aydıner, konuşması sırasında CHP sıralarından yükselen “Planda AVM var mı” eleştirileri üzerine, “İçerisinde AVM yok. Sadece İstiklal Caddesi gibi güzel alışveriş merkezlerinin olacağı dükkanlar var. Bu AVM değil” diyerek yanıt verdi.

Şehir Plancıları Odası’na çağrıda bulunan Aydıner, “Bazı şeyleri yaparken sürekli mahkemelere gitmeyelim, gelin konuşalım. Kamunun ve halkın menfaatinin yanında olalım” dedi.

Aydıner’in konuşması üzerine, CHP adına söz alan Grup Sözcüsü Tonguç Çoban, “İstanbul’da bu saatten sonra kamunun yararına olan tek şey, şehri betona boğmak boğmamaktır, yeşil alan yaratmaktır” dedi. Konuşmaların ardından onaylanan plan teklifi oyçokluğu ile kabul edildi.

PROJEDE NELER OALCAK?

-350 yataklı devlet hastanesi,

– 10 bin metrekarelik 3 bin kişi kapasiteli cami,

– Kültür sanat, fuaye, toplantı odaları,

– 7 bin 500 araçlık otopark,

– 2 bin 200 konut,

– AVM.