(İstanbul Kent Savunması – 20 Eylül 2015)

İstanbul Kent Savunması, çadır nöbetinin 18. gününde Büyükçekmece Albatros Parkı’nın yeşil kalması için direnenlerle dayanışma ziyaretindeydi. Büyükçekmece’nin tek yeşil alanı ve deprem toplanma alanı olan Albatros Parkı, ilçenin CHP’li belediye başkanı Hasan Akgün tarafından son iki yıldır çeşitli yöntemlerle ağaçsızlaştırılıp ranta açılmaya çalışılıyor. Yıllardır Albatros’un yeşil kalması için direnen Büyükçekmeceliler, son 18 gündür belediyenin yeşil alana mıcır dökerek katletmeye çalıştığı son ağaçları savunmak için alanda geceli gündüzlü çadır nöbeti tutuyor.

Çadır nöbetinin 18. gününde yapılacak forum öncesinde, nikâhtan sonra Albatros nöbetine gelen gelinle damat, direnişçilerle hatıra fotoğrafı çektirdi. İstanbul’un öbür yakasındaki Validebağ Gönüllüleri ise, foruma gönderdikleri dayanışma mesajında “Biz sabahın köründe gizlice ağaçların nasıl kesildiğini iyi biliriz… Yaşam alanlarımızı katleden, ağaca düşman, yaşama düşman, mücadele eden güzel yürekli insanlara düşman olan bu zihniyet bugün kendini Albatros’ta göstermektedir… Kendini ağacına, parkına siper edenlere sevgilerimizi saygılarımızı gönderiyoruz” diyerek Albatros direnişçilerini selamladı. Büyükçekmeceli sanatçılar Efkan Şeşen ve şair İbrahim Karaca, Sanat Meclisi adına yaptıkları konuşmalarda Albatros direnişçileriyle birlikte olmaya devam edeceklerini söylediler. Karaca, “CHP’nin seçim şarkılarını Onur Akın besteledi, sözlerini ben yazdım. AKP’nin rant için Gezi’ye saldırısı ile Belediyenin Albatros’ta yaptıkları arasında bir fark yok. Şimdi biz burada Albatros’u savunmak için duruyoruz, herkes buradan çıkan mesajı alsın, CHP belediyesini durdursun!” diyerek, Albatros direnişçilerinin günlerdir CHP Genel Merkezi’ne iletmeye çalıştıkları taleplerini bir kez daha dile getirdi: “Albatros yeşil alan ilan edilene kadar direnişe devam!”

Albatros direnişine “Albatros yeşil kalacak, Büyükçekmece halkı kazanacak” diyerek destek veren İstanbul Kent Savunması adına direnişçileri selamlayan Can Atalay, Büyükçekmece belediyesini halkın talebine kulak vererek Albatros’u yeşil alan ilan etmeye çağırdı. Albatros’ta bugünden sonra tek bir ağacın, tek bir direnişçinin kılına zarar gelmesi halinde, İstanbul Kent Savunması açısından muhatabın CHP yöneticileri olacağını söyleyen Atalay, kentini savunanların sonuna kadar Albatros direnişçilerinin yanında olacağını vurguladı.

albatros - 18-5 albatros - 18-2 albatros - 18-3 albatros - 18-4

Albatros direnişçileri 18. nöbet gecesini de Büyükçekmece’nin tek yeşil alanında geçiriyor. Bugüne kadar sayısız kez sabah operasyonlarıyla karşılaşan Büyükçekmeceliler, katledilen ağaçların yerine diktikleri fidanları bile kurutan Hasan Akgün’ün yeşil alan katliamına son verilmesini ve alanın yeşil alan olarak kalacağının ilan edilmesini istiyor. Bir zamanlar ağaçlardan gökyüzünün görülmediği yeşil bir alan ve deprem açısından riskli mahallelerin yanı başındaki tek deprem toplanma alanı olan, çimenlerle kaplı Albatros, iki yıldır yüzlerce ağaç kesen, bütün rantçılar gibi ağaç kestiğini reddeden, hayatta kalabilen ağaçları kökünden budayan, ağaçların arasına döktüğü mıcırla toprağın su geçirgenliğini yok eden ve direnişçileri çeşitli yöntemlerle tehdit eden CHP’li bir belediye başkanının katliamına karşı direniyor. Bütün katliam alanlarında olduğu gibi Albatros’ta da, kesilen ağaçlar direnişçilerin korumasında gömüldükleri toprağın altından yeniden yeşeriyor.

İstanbul Kent Savunması olarak, Albatros nöbetinin 18. gününde alanda söylediğimizi bir kez daha söylüyoruz: Bu nöbet hepimizin! Albatros’tan rantçıların elini çekin! Ve bilin ki, Albatros’ta bir tek ağaç daha zarar görürse, tek bir direnişçinin kılına zarar gelirse, hep birlikte kapınızdayız!