(Diken – 21 Eylül 2015)

Antalya’nın Hisançandır köyü Ekizce yaylasında uğruna 800 yıllık sedir ağaçlarının kurban edildiği mermer ocağına karşı açılan davada yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

Doğa yürüyüşüyle farkedilmişti

Ağaç katliamı, ‘Asi Yaban Keçileri’ adıyla doğa yürüyüşü düzenleyen bir grubun Hisançandır’ı tercih etmesiyle ortaya çıkmıştı.

Yaşları 800 yılı bulan sedir ağaçlarıyla kaplı ormandaki yürüyüş sırasında ağaç katliamıyla karşılaşan doğa yürüyüş grubu, Hisarçandır ve Çakırlar bölgesinde halihazırda faaliyette olan dört mermer ocağına, bir yenisinin eklendiğini fark etmişti.

ANTALYA'NIN ESSIZ DOGAL GUZELLIKLERE SAHIP HISANCANDIR'DA ACILAN BIR MERMER OCAGI NEDENIYLE 800 YILLIK SEDIR AGACLARININ KESILDIGI GORUNTULENDI. ANTALYA'DA DUZENLENECEK EXPO 2016'NIN SEMBOL CICEGI SAKAYIGIN DA DOGAL YASAM ALANI OLAN BOLGEDE ACILAN MERMER OCAGININ, SEDIR KATLIAMINI ACILEN DURDURMASI ISTENDI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

Antalya Valiliği, Çevre Kurulu tarafından ‘heyelan bölgesi’ ilan edilen Hisançandır’ın Ekizce Yaylası’nda açılan mermer ocağı nedeniyle yüzlerce yıllık sedirlerin kesildiğini gören grup üyeleri, büyük tepki göstermişti.

Mahkeme durdurdu

Sedir ağaçlarına yönelik kıyımı gösteren fotoğrafların sosyal medyada paylaşması sonrasında mermer ocağının kapatılması ve doğa kıyımının durdurulması için eylem yapan yurttaşlar, ocağın ruhsatının iptali ve bölgedeki kıyımın durdurulması için doğaseverlerin maddi katkılarıyla hukuki süreç başlattı.

Hisarçandır sakinleri, Ekizce Yaylası’nda ‘Alınlı Dağ’ olarak adlandırılan alanda mermer ocağı için verilen tahsis kararının iptali için, Antalya İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

Mahkeme, mermer ocağının çevreye telafisi imkansız zarar vereceğine hükmederek yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Bizim için ikinci bayram

Kararı sevinçle karşılayan davanın müdahillerinden Yaşar Çintay,“Böyle bir kararı umutla bekliyorduk, bizim için ikinci bir bayram oldu” dedi.

Hisarçandır Muhtarı Sait Karateke de “Burası heyelan bölgesi. Mermer ocağı çalıştığı sürece heyelanı hızlandıracaktı. Bölgemizde turizm potansiyeli de var. Turizm mermer ocaklarına göre daha kazançlı olacaktır. Bu nedenle kararı çok sevindirici buluyoruz” ifadelerini kullandı.

A Platformu Sözcüsü Hediye Gündüz ise şunları söyledi: “Karar, 800 yıllık sedir ağaçları kadar ormanı evi bilen yaban yaşamın bireyleri için de önemlidir. Bölgede yaşayan kartal, şahin, ağaçkakan, yabani güvercin, keklik, tilki, tavşan, kurt, sincap ve vaşak gibi hayvanlar için de hayati önemde bir karardır.”