(DAYKO Vakfı, 23 Eylül 2015 – Düzenleme: KOS Medya)

Kırklareli’nin İğneada beldesinde Limak tarafından daha önce yapılmak istenen çimento limanı, mahkemece iptal edilmesine rağmen yapılan isim değişikliği ile yeniden işleme alındı. Ada Liman İşletmeciliği ve Yatırım AŞ. adıyla yeniden hazırlanan projenin Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulunup halkın görüşüne sunuldu.

Kuzey Ormanları’nın incisi İğneada’ya yapılmak istenilen çimento limanı aynı zamanda katı atık indirme limanı olarak da kullanılabilecek. Projenin PDF tanıtım dosyasına göre limana sadece çimento ve kimyasal zehirli katı atık taşıyan gemiler yanaşacak ve liman sahasının tümü Klinker öğütme sahası olarak kullanılacak. Mevcut balıkçı limanının önüne 700 metrelik büyük bir liman mendireği çekilerek, limanın arka tarafındaki plaj ile öğretmenler kampı da denilen sahil alanı komple kapatılacak. İğneada balıkçı limanı ise Beğendik Köyü’ne yeni yapılan balıkçı limanına taşınacak. Projede ayrıca Limanın Longoz Ormanları Erikli Gölü önüne kadar gelmesi planlanmış.

Istrancaların “Turizm Koruma Bölgesi” ilan edilmesi için dört yıldır bakanlığın çekmecesinde bekletilen dosyayı görmezden gelen siyasi iktidar, işin içinde Limak olunca geçimini balıkçılıktan sağlayan binlerce insanı görmezden geldi. Proje hayata geçerse Karadeniz’in en önemli balık merası ve kalkan yuvası olan İğneada Körfezi ve longoz ormanları, günde 300 çimento kamyonunun geçeceği bir mezarlığa dönüşecek.

Ayrıca Demirköy’de, Limak’ın çimento limanında gereksinim duyacağı elektrik enerjisini karşılamak üzere kaçak olarak inşa edilen bir yüksek gerilim indirme merkezi ile longoz ormanlarından geçecek kamyon yolu için bir köprü inşaatı sürüyor.