Öncelikli not: Bu haberi 3. havalimanı projesi veya diğer yaşam düşmanı projeler dahilindeki makyaj hamleleri her hangi bir şekilde veya herhangi bir sebeple meşru bulduğumuz için paylaşmıyoruz. Asla ve asla meşru bulmadığımız gibi, ek olarak bırakın ikramiyesini dahi tartışmayı, projenin kendisini tüm yaşam savunucularının ortak mücadelesinin durduracağına inanıyoruz. Daha önce de bir boyutu ortaya çıkan bu haberi paylaşıyoruz, çünkü bu yıkım projesinin baştan aşağı yalan olan serüveninin her aşamasının teşhir edilmesi gerekiyor. Bu haberi paylaşıyoruz, çünkü gün yüzüne çıkmamış iş cinayetlerinin de gerçekleştiği iddia edilen bu projenin ilan edenleri, yüklenenleri ve sürdürenleri, proje emekçilerinin bir yandan sırtını sıvazlar görünürken, diğer yandan manevi duygularını sömürüyor ve içlerinde ayrımcılığa gidiyor. Bu haberi paylaşıyoruz, çünkü proje durduğu ve geriye dönük olarak tüm hukuksuzluklarıyla adalet sisteminin, tüm yıkıcılığıyla da kamu vicdanının önüne çıktığında, tahrip edilen ekolojik alanların sağaltılması çalışmalarımız yanında daha tartışacağımız çok şey olacak.

(Ali Ekber Ertürk / Sözcü, 23 Eylül 2015)

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Ramazan’da ziyaret ettiği 3. Havalimanı çalışanlarına vaad ettiği ikramiye fiyaskoya dönüştü.

Çalışanlar, vaat edilen 2 bin 500 liralık ikramiyenin bugüne kadar sadece 3’te 1’ini alabildi. Yöneticiler, “3’te birini de Kurban’dan sonra vereceğiz” dediler, geri kalan 3’te biri ise “vergi” sayılarak işçilere ödenmedi.

Bazı taşeron işçileri de hiç ikramiye alamazken, ikramiye alanlara da “en az 3 ay çalışma şartı” getirildi. Panolara “Arefeden önce gidip 28’inde geç gelenlere Cumhurbaşkanlığı ikramiyesi verilmeyecek” duyurusu da asıldı.

kapak2

İkramiyeyi “vergi”ye saydılar

Havalimanı’nı yapan ana firmaların patronları da, Erdoğan’ın vaadinin hemen ertesi günü basına yaptıkları açıklamada “Vaadedilen ikramiye işçilerin hesaplarına yattı” demişti. Ancak, SÖZCÜ’nün şantiye çalışanlarından aldığı bilgiye göre, “hesaba yattı” denilen ikramiye 15 gün sonra ödendi. Üstelik vaadedilen paranın 3’te 1’i oranında.
Diğer 3’te birinin de Kurban Bayramı’ndan sonra ödeneceği tebliğ edilirken, geri kalan 3’te birlik kısmı da “vergi” olarak kesildi. Firmalar, Erdoğan’ın vaadettiği ikramiyeyi ödeyecekleri işçilere “En az 3 ay çalışma şartı” da koydular ve bunu şifahi olarak tebliğ ettiler.

Yine, asılan bir duyuru da işçilerin tepkisini çekti. İşçilerin “Bizleri dilenci yerine koyan ve onurumuza dokunan yazı” diye tepki gösterdikleri duyuru şöyle:

“22.09.2015 gece vardiyasında çalışma yapılacak olup, 23.09.2015 bayram arefesi isteyen personel izine çıkacaklardır. 28.09.2015 sabah çalışma yapacak personel işbaşı yapacaktır. Cumhurbaşkanlığı ödemesi 28.09.2015 tarihinde işbaşı yapan personelin hesaplarına öğleden sonra yatacaktır. 23.09.2015 tarihinde erken giden personel ve 28.09.2015 tarihinde işe gelmeyenler tespit edilip, Cumhurbaşkanlığı ödemesi yapılmayacaktır.

Not: 23.09.2015 tarihinde tüm personelin hesaplarına avanslar yatırılmış olacaktır. 23.09.2015 tarihinden önce giden personelin hesaplarına avans yatırılmayacaktır. Yönetim”

3-havalimani-insaatinda-feci-kaza-874264-664x354

Saray’ın sözü havada kaldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan’da ziyaret ettiği 3’üncü Havalimanı inşaat sahasında çalışan işçilere 2 bin 500 TL ödeneceğini müjdelemiş ve “Ast üst ayrım yapmaksızın buradaki her bir kardeşimize 2 bin 500 lira hediye vereceğiz. Dolayısıyla ben 5 firmamıza da çok teşekkür ediyorum” demişti. Erdoğan’ın vaadi, 5 bin 300 çalışanı kapsıyordu.