(Anıl Yurdakul / Birgün, F: Kadıköy Kent Dayanışması – 24 Eylül 2015)

İstanbul Kadıköy’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından ıslah çalışmaları tamamlanmayan Kurbağalıdere nedeniyle bölgedeki mağduriyet sürüyor. Çevre sakinlerinin kötü koku ve kirlilik nedeniyle yaşadığı mağduriyete, şimdi de Fikirtepe esnafının mağduriyeti eklendi.

30 DÜKKAN KAPANDI
Kurbağalıdere’nin inşası devam ederken, etrafındaki yolun daralması ve kötü koku nedeniyle bölgedeki esnaf yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Yolun daralması ile bölgeye araba ve kamyonların giremediğini belirten esnaflar, kepenk kapatıyor. Fikirtepe’deki 50 esnaftan 30’unun dükkânlarını kapattıkları belirtilirken, çalışmaya devam eden esnaflar ise kapatacak noktaya geldikleri söylüyor.

‘MÜŞTERİ GELMİYOR’
1993 senesinden beri Fikirtepe’de Kurbağalıdere kenarında bulunan dükkânında hurdacılık yapan Mesut Özdemir, “Kurbağalıdere’yi temizleyeceğiz’ diyerek dükkânın önünde bulunan 10 metrelik alanı daralttılar ve bir köprüyü de yıktılar. Şimdi buraya kamyon giremiyor. Sokağın başından yük indirip dükkâna taşımam imkânsız. Yolun bozuk oluşu ve kokunun çok olması dolasıyla müşteride gelmiyor. Başka yerlere gidiyor. Geçen haftalarda yağmur sonucu dere taştı. Dükkanımı su bastı. Bitmek bilmeyen işkence haline geldi. Ben de dükkanımı kapatacağım” dedi.

‘BU KOKUDA YAŞIYORUZ’
Fikirtepe’nin eski esnaflarından biri olan ve dükkanını üst katında yaşayan bakkal Celil Akdeniz, “Kurbağalıdere’nin kokusu büyük sıkıntı. Çocuklarımız kötü kokunun yanında yaşıyor. Bu dereden kanalizasyon akıyor. Birde yolu darattılar. Dükkana gelmek için kamyonlar yan sokaklardan dolanarak arka sokaktan malları indiriyor. Müşteriler ise, koku ve yolun bozuk olması nedeniyle burayı kullanmıyor. Çoğu esnaf kepengi kapatıp gitti. Ne yapacağımızı bilmiyorum” diye konuştu.