(KOS Medya – 26 Eylül 2015)

Kuzey Ormanları’nın İzmit Kandıra ilçesine bağlı Teksen ve Akçaova köylerini sular altında bırakacak olan Sungurlu Barajı projesine karşı direnişe geçen köylüler bayramın üçüncü gününde hem bayramlaştılar hem de  yaşam alanlarını savundular.

Kocaeli’nin Kandıra ilçesindeki kuzey orman köylerine yapılması planlanan Sungurlu Barajı’nın altında kalacak olan Akçaova ve Teksen köylüleri bayramın üçüncü gününde köy meydanında bir miting gerçekleştirdi. İstanbul ve çevre ilçelerden gelen yaşam savunucularının da destek verdiği miting, yüzlerce köylünün “Ormanıma suyuma toprağıma dokunma” sloganları ile başladı.

kocaeli-akcaova_26-9-15

Akçaova Köyü meydanında yapılan mitinge Kuzey Ormanları Savunması, “Bayram yaptığımız toprakları rantınıza kurban vermeyeceğiz, Diren Kuzey Ormanları” pankartı ile katıldı. Mitingde ilk konuşmayı yapan Akçaova Köyü Muhtarı Remzi Yüce; “Yüzlerce yıldır geçimimizi bu verimli topraklar ile mantarını, yararlı otlarını topladığımız ormanlardan sağlıyoruz. Bizi sefalete mahkum edecek olan bu projeye izin vermeyeceğiz dedi. Teksen Köyü Muhtarı Ziyaettin Soykan‘ın “İstanbul’un su sorununu çözme bahanesiyle 650 yıldır yaşadığımız topraklarımızı su altında bırakamayacaksınız!” sözleri  ise “Direne Direne Kazanacağız” sloganıyla karşılandı.

Teksen köylüsü Fatma Altınbay da “Bu topraklarda gelin alıp gelin verdik, bu topraklarda ağladık, bu topraklarda büyüdük. Şimdi bize diyorlar ki gidin nerede ölürseniz ölün! Biz de diyoruz ki köylerimizi size yedirtmeyeceğiz. Köylerimize sahip çıkalım. Bu yolun dönüşü yok unutmayalım” dedi.

akçaova-26eylül2

Mitinge katılan Kocaeli Tabip Odası Başkanı Serkan Yılmaz da projenin sadece Kandıra’yı değil tüm Kocaeli’nin sorunu olduğuna dikkat çekerek”Buraya destek vermeye gelmedik, omuz omuza direnmeye geldik” dedi. Arkasından söz alan İstanbul Mimarlar Odası Avukatı Can Atalay şöyle konuştu; “Balıkesirde tarımı bitirdiler. Bu yüzden gençler üç kuruş için, bile bile ölüm madenlerine girdi. Sırf bu yüzden Soma’da 300 canımız gitti. Bir yumruk gibi olup topraklarımıza el konulmasına izin vermeyelim”. Türkiye Ormancılar Derneği Marmara Şube Başkanı Prof. Dr. Ünal Akkemik ise yaptığı konuşmada; “İstanbul’un su havzalarını kullanılmaz hale getirdiler. Yakın gelecekte 3. Havalimanı ve 3. Köprü yapılırsa son kalan iki su kaynağımızı, Terkos ve Sazlı yı da kaybedeceğiz. İstanbul’u susuz bırakanlar şimdi de sizlerin suyuna göz diktiler, şimdi de Istrancaları ve Kocaeli’yi susuz bırakmaya çalışıyorlar, bu yüzden mücadelemiz bir bütündür” dedi. Mitingde ayrıca Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi’nden Kemal Korucu ÇED süreçleri hakkında bilgi verdi.

Kuzey Ormanları Savunması adına konuşma yapan Mehmet Baki Deniz “Buraya üçüncü gelişimiz” deyince köylüler hep bir ağızdan “Yine gelin 50 kere gelin” diye cevap verdi. Deniz yaptığı konuşmada; “‘Kuzey Ormanları Savunması olarak İstanbul’un su havzalarını iktidarın 3. Köprü 3. Havaalanı gibi katil projelerinden korumaya çalışıyoruz. Biz istanbul’a nefes olabilirsek Marmaya da nefes olmuş olacağız. İstanbul’un Marmara’yı yok etmesini önlemiş olacağız” dedi. Yine KOS adına konuşma yapan Rüya Kurtuluş ise Istrancalar’dan Kandıra’ya Kuzey Ormanları’nda sürdürülen ortak direnişin altını çizerek; “İstanbul’un su havzalarını yok edip, Kandıra’nın Istrancalar’ın suyuna rant için el koyuyorlar. Biz buna engel olacağız. Çünkü Kuzey Ormanları bir bütündür ve biz her yerde yan yanayız. Aynı toprağı, aynı havayı, aynı suyu, aynı ağacın gölgesini paylaşıyoruz. Bayram yaptığımız bu toprakları rantınıza kurban etmeyeceğiz” dedi.

Mitinge ayrıca CHP’nin 2014 yerel seçimlerde Kocaeli Büyükşehir adayı olan Prof. Dr. Ali Akdemir, CHP Kocaeli Milletvekili adayı Tamer Solakoğlu, Cuma Karavar, Emekli-Sen Şube Başkanı İbrahim Turgut, Halkevleri Kocaeli Şube Başkanı Yaşar Seymen ve Kocaeli Ekolojik Yaşam Derneği katılarak destek verdi.

akçaova-26eylül4

kocaeli-akcaova_26-9-15-5