(Birgün – 28 Ağustos 2015)

Hindistan’ın Bangalore kentindeki Bellandur Gölü, etrafına zehirli köpük saçmaya başladı. Kar yağışını andıran ‘köpük yağmuru’, rüzgar ve yağmurla birleştiğinde hayatı felç ediyor.

9 bin dönümlük Bellandur Gölü, yıllarca kimyasallar ve kanalizasyon sularıyla kirlenince beklenmedik kimyasal reaksiyonlar verdi. Geçtiğimiz Mayıs’ta da iki farklı günde alev aldı. Bilim insanlarının söylediğine göre alevlere endüstriyel atıklar sebep oldu.

a1

 

BBC News’in haberine göre, yağmur suyuyla karışan kirletici maddeler suyu kaplayarak yükseliyor ve etrafa dağılıyor. Yağmur yağdığı zaman olay daha da büyüyor. Rüzgar beraberinde zehirli köpükleri de taşıyor. Gölün çevresinde oturanlar yetkililerin gölü temizlemek için yeterince çaba sarfetmediklerini bildiriyor. Bangalore sakinleri 2000 yılından beri mahkemelere dilekçe yazdıklarını, eylemler yaptıklarını belirterek değişen bir şey olmadığını söylüyor.

 

Bilgi teknolojileri uzmanı Debasish Ghosh, gölden yayılan ‘zehirli karsı köpüğü’ fotoğrafladı. Ghosh dayanılamaz bir kokunun köpükten yayıldığını belirterek, insanların bu şekilde yaşaması gerektiğini söyledi. Zehirli köpük, genellikle Hosur kasabası ile havaalanını bağlayan yolu izliyor.