(Diken – 28 Eylül 2015)

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinin içme suyu ve tarımsal sulama ihtiyacını karşılayan baraj havzası, zehirli madde içeren yüzlerce zirai ilaç kutusuyla doldu.

Lodos her şeyi sürükledi

Şubat ayında, kuvvetli lodoslarla birlikte Kazdağları’ndaki karların hızla erimesi sonucu bölgedeki meyve bahçeleri ve tarım arazilerinden yağmur sularıyla taşınan yüzlerce zirai ilaç kutusu, barajın belli bölgelerinde çok sayıda adacık oluşturmuştu.

Ancak yaz aylarında barajdaki su miktarının azalmasıyla baraj havzasının büyük bölümü kara parçasına dönüşünce, zehirli atık tehlikesinin boyutu daha net şekilde görülmeye başladı.

Hiçbir önlem alınmadı

bayramic-copluk1

F: DHA

Bayramiç Barajı’ndaki zehirli atıklarla ilgili daha önceki durum kamuoyunda tepkiye yol açarken, aradan geçen zaman içinde ne köylerde tarım yapan çiftçilerin ne de yetkililerin önlem alması dikkat çekti.

bayramic-copluk2

Meyve bahçeleri ve tarım alanlarında yapılan ilaçlamanın ardından boş kutuların kesilmesi, ezilmesi, yıkanması ve gömülmesi önerilmesine rağmen, bazı çiftçilerin zirai ilaç kutularını gelişigüzel şekilde tarla kenarlarına, derelere, çaylara atmaya devam etmesi sonucu, yağmur sularıyla birlikte bu zehirli atıklar da baraja taşınmaya devam etti.

Baraj havzasında büyük öbekler oluşturan zehirli atıklar ise yetkililer tarafından dikkate alınıp bir türlü toplanıp imha edilmedi.

bayramic-copluk3

Şu an baraj havzasında kara parçası üzerinde kalan zehirli atıkların, toplanmaması durumunda, önümüzdeki günlerde sonbahar ve ardından kış aylarında yağmurların başlamasıyla yeniden baraj sularına karışacağı tahmin ediliyor.

Bu durumun içme suyunu barajdan temin eden Bayramiç halkı için tehlike oluşturabileceği, meyve bahçeleri ve tarım alanlarının yanısıra barajdaki balıkların da zarar göreceğine kesin gözüyle bakılıyor.