(Deniz Aytekin – Yeşilist / 29 Eylül 2015)

Pekin kaynaklı interaktif bir hava kirliliği ölçme sistemi olan World Air Quality Index (Dünya Hava Kalitesi Endeksi) 68 ülkeden 8028 hava kalitesi ölçme merkezinden topladığı verileri bir araya getirerek gerçek zamanlı bir hava kalitesi inceleme haritası hazırlamış.

a1

Hava kirliliğinin 0 ila 300+ arasında derecelendirdiği haritada yeşil renkle belirtilen 0-50 aralığı güvenli, sarı ile belirtilen 51-100 aralığı ortalama, turuncu ile belirtilen 101-150 aralığı hassas bireyler için tehlikeli, kırmızı ile belirtilen 151-200 aralığı tüm bireyleri etkileyecek kadar sağlıksız, bordo ile belirtilen 201-250 aralığı acil durum oluşturacak kadar tehlikeli ve mor ile belirtilen 300+ herkesin ciddi hastalıklara yakalanabileceği kadar riskli olarak tanımlanmış.

a

Türkiye genelinde sarı ve turuncu renk hakim olsa da İstanbul 208 puanlık ‘acil durum oluşturabilecek kadar kirli’ aralığında ve tüm Avrupa şehirlerindeki değerlerin bir hayli üzerinde.

Yukarıdaki tabloya bakarak ve özellikle kış aylarında bu haritayı tekrar ziyaret ederek gün içerisindeki hava kalitesini inceleyebilir günün hangi saatlerinde hava kalitesinin daha yüksek olduğunu bizzat görebilirsiniz.
a2
Kafa karıştıran veriler

TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da, Türkiye’deki tüm illerin hava kalite raporlarını görüntüleyebileceğiniz Hava İzleme isimli bir internet sitesi bulunuyor ancak bu sitedeki İstanbul raporlarına baktığımızda tüm ölçüm istasyonlarının, İstanbul’un havasını 0-50 aralığında raporladığını görüyoruz. Yani bu kaynağa göre İstanbul’un havası tertemiz.