(Kadıköy Kent Dayanışması, 1 Eylül 2015)

Dün öğlen Kadıköy, Yoğurtçu Parkı’nda Kadıköy Kent Dayanışması üyeleri, 21 Kadıköy mahalle muhtarı ve Kadıköylüler bir basın açıklaması yaparak, 20-21 Eylül tarihlerinde bazı gazete ve televizyon kanallarında ‘İBB’nin yaptığı ıslah çalışması sonucu Kurbağalıdere’de balıklar yaşamaya başladı’ yolunda, masmavi bir dere ve derede yüzen balıkları resimleyen yalan haberleri kınadı. İBB’nin kamuoyunu nasıl yanılttığını göstermek amacıyla Kurbağalıdere’nin hali gösterildi.

İBB’nin yaptırdığı gerçek dışı habere dair dün yapılan basın açıklaması aşağıda yer alıyor:

KURBAĞALIDERE’DE MAVİ SULARI VE BALIKLARI HENÜZ GÖREMEDİK; ÖZLEMLE BEKLİYORUZ.

20 ve 21 Eylül tarihlerinde, bazı gazete ve televizyon kanallarında ”İBB’nin yaptığı ıslah çalışması sonucu Kurbağalıdere’de balıklar yaşamaya başladı’’ iddiasında haberler çıktı. Haberlerde masmavi bir dere ve derede yüzen balıklara da yer verildi. İBB’nin hatalı ıslah çalışması nedeniyle kamuoyunda oluşan büyük tepkiyi gidermek amacıyla hazırlattığı anlaşılan gerçek dışı haberi, medya organları da ne yazık ki doğruluğunu araştırmaksızın yayınladılar ve İBB’nin propagandasına ortak oldular. Bu habercilik anlayışını bağımsız medyaya yakıştıramıyor ve kınıyoruz. Kadıköylüler, Kadıköy Kent Dayanışması ve 21 mahalle muhtarı olarak, sizleri İBB’nin kamuoyunu nasıl yanılttığını yerinde görmeniz için buraya davet ettik.

İBB’nin 3 yıl önce başlattığı Kurbağalıdere ıslah çalışması, derenin güzergâh boyunca genişletilmesini, düzgün akışının sağlanabilmesi için doğal kıvrımlarının düzeltilmesini ve bu sayede yağmur sonrası oluşabilecek taşkınların önlenmesini hedefliyor. Ayrıca, Fikirtepe için planlanan kentsel dönüşüm sonucu artacak 150-200 bin arası nüfusun atık sularını Mühürdar’daki ön arıtma tesisine ulaştırmayı amaçlıyor.

Ancak, ıslah çalışmaları gerekli ön araştırmalar yapılmadan ve yanlış planlamayla başlamış; tüm uyarılara rağmen hatalı uygulamalara ısrarla devam edilmiştir. En sonunda dere dayanamayıp fokurdamaya, dayanılmaz kanalizasyon kokusu tüm canlıların sağlığını tehdit etmeye başlayınca giderek artan şikayetlerin ve eylemlerin de etkisiyle dereye direkt verilen kanalizasyonun akışı kesilmiş ve biriken tortuların temizliğine başlanmıştır. Bu temizlik çalışmalarında da sorumsuz uygulamalara devam edilmiştir. Kurbağalıdere’de doğal akıntı olmadığından yıllarca dibe çöken atıklar burada kimyasal reaksiyona uğrayarak zehirli çamura dönüşmektedir. İBB topladığı bu zehirli çamuru adaların yakınına, Marmara açıklarına dökerek suç işlemiş, denizi kirletmiş ve deniz canlılarının yaşamını tehdit etmiştir. Suçüstü yakalandığında da, çamurları Ömerli’ye dökerek çevreyi ve oradaki yaşamı zehirlemiştir. Yapılan çalışmalar kirliliğin kaynaklarını ortadan kaldırmayı hedeflemediği için, Kadıköylüler ve Marmara Denizi’ndeki yaşam hâlâ tehdit altındadır. 15 gün önceki şiddetli yağmurdan sonra Kurbağalıdere’nin taşması ve oluşan sel nedeniyle cadde ve sokaklar, yüzlerce ev, iş yeri ile Yoğurtçu Parkı lağım suları altında kalmış; evler oturulamaz, iş yerleri kullanılamaz hale gelmiş ve bazı insanlar canlarını zor kurtarmıştır. Meteorolojinin uyarılarına rağmen gerekli önlemleri almayan İBB bu felaketin sorumlusu ve suçlusudur. Maddi zararlar ve mal kayıplarının sorumlularca telafi edilmesi gerekirken İBB yetkilileri temizlik için bile hiçbir adım atmamışlardır.

Deredeki ıslah çalışmasının 3 yıl geçmesine rağmen bitirilememesi bölgede yaşayan halkı sürekli tehdit etmektedir. İBB yağışların giderek artacağı sonbahar ve kış mevsimini, yağışların artması ile birlikte derenin taşma riskini, burada yaşayanların mal ve can güvenliğini dikkate almalı ve ıslah çalışmasını acilen bitirmelidir.

Kadıköy’de yaşayanları yakından ilgilendiren ve büyük bir sorun haline gelen atık su ve dere ıslahı çalışmaları hakkında kısa periyodlar ile bölgede yaşayanların bilgilendirilmesi gerekmektedir.
Sayın medya mensupları;

İşte Kurbağalıdere, İşte İBB’nin yaptıkları. Kurbağalıdere’yi kirleten kaynakları ıslah etmeden, başlatılan proje bitmeden Kurbağalıdere’nin temizlenmesi mümkün değildir. Dereden Marmara Denizi’ne dökülen atık sulardan kaynaklanan kirliliğin önlenmesi ise ancak biyolojik arıtma tesisinin kurulması ile mümkün olacaktır.

KADIKÖY KENT DAYANIŞMASI – KADIKÖY MAHALLE MUHTARLARI

k11 k10 k4 k2k7