(Kuzey Ormanları Savunması – 3 Ekim 2015)

Temel Kotil “3. Havalimanı dünyayı değiştirecek” demiş. (Konuyla ilgili haber için: 3. Havalimanı dünyayı değiştirecek)

Hızını alamamış Temel Kotil. “Bizim patronumuz yolcumuz, biz patronumuzu seviyoruz. Başarımız bundan geliyor” demiş.

Der Temel Kotil. Demesine der de… Şurada biz bizeyiz, patronun kim olduğunu biliyoruz, patrona kimin biat ettiğini, kimin boyun eğdiğini hepimiz biliyoruz, tarih bunları yazıyor!

temel

Hepimiz biliyoruz İstanbul’un, Marmara’nın, Ege’nin, Karadeniz’in, Güneydoğu’nun yakılan yıkılan ormanlarını, kurutulan göllerini, zehirlenen ırmaklarını, katledilen hayvanlarını… Hepimiz biliyoruz yaşamın tüm cömertliklerini savaş yakıtı haline getirenlerin akıbetini…

Yani biliyoruz havalimanı projesinin, ekoloji ve iklim yıkımının dünyayı nasıl değiştireceğini de; İstanbul’un Kuzey Ormanları yok tahrip edildiğinde, su havzaları betona kesildiğinde, ırmakları zehirlendiği, balıkları, yer yediuyurları, göçmen kuşları yuvasız bırakıldığında… Kuzeyin köylüleri yaşamsız, geçim kaynaksız, hafızasız bırakıldığında… İş cinayetlerinde öldürülen emekçiler ve aileleri onulmaz bir kayıpla yaşamaya mahkum edildiğinde, iş cinayetleri gizlenmeye devam edildiğinde… En doğalından domatesin biberin coşkusu tahrip edildiğinde, İstanbul mandası kesime gönderildiğinde, yer ile gök arasında yürüyen koyuna kuzuya ceza kesildiği, doğanın tüm gönenci hırsa, ranta, savaş ekonomisine malzeme edildiğinde!

“3. Havalimanı dünyayı değiştirecek” demiş Temel Kotil. Temel Kotil desin… Demesine der, ama ne bu gerçekleşecek ne kendisi görecek dünyanın değiştiğini…

Zira, o, patronlarıyla birlikte, utanmazca Hakkari’deki havalimanıyla hava attıkları günler geride kaldığında ve hakiki patronları mahkemelerden kaçacak yer aramaya başladığında, tüm ülkede yok ettikleri yaşamların yerine gelen yenileriyle beraber havalimanı projesinin durduruluşunu kutlayacağız.

Doğa, yaşam, barış kazanacak!

Biz kazanacağız.

Kuzey Ormanları Savunması

Not: 3. Havalimanı’nın dünyayı değiştireceğini düşünen Temel Kotil, Eylül ayında şöyle konuşmuştu: “3. Havalimanı dünyadaki en dahice, en akıllıca proje“.

(KOS “Yaşam, Doğa, Çevre, İnsan ve Hukuk Karşısında 3. Havalimanı Projesi rapor özeti ve rapora ulaşmak için: http://www.kuzeyormanlari.org/2015/03/27/yasam-doga-cevre-insan-ve-hukuk-karsisinda-3-havalimani-projesi/ Ayrıca KOS’un konuyla ilgili eylemlerine ve 3. Havalimanı’nın hukuksuzluğuyla ilgili haberlere ulaşmak isterseniz: http://www.kuzeyormanlari.org/tag/3-havalimani/)

a