(Diken – 7 Ekim 2015)

İstanbul’un ciğerleri Kuzey Ormanları’nı yok eden, bağlantı yolları ve üçüncü köprüyle beraber kentin kuzeyini yapılaşmaya açan üçüncü havalimanı projesi için 4.5 milyar avroluk kredinin yüzde 70’inin kamu bankaları tarafından karşılanacağı açıklandı.

hafriyat2

Kredinin yüzde 70’i kamu bankalarında

Projeyi üstlenen Cengiz-Kolin-Limak-Mapa konsorsiyumundan Limak’ın patronu Nihat Özdemir, “Yapı Kredi çekilmeden önce paketin ağırlığı yüzde 60’a 40’tı. Ancak Yapı Kredi çekildikten sonra yüzde 70 kamu bankaları, yüzde 30 özel bankalar olacak gibi şekillendi” diye konuştu.

Finansman paketini 19 Ekim’de imzalamayı planladıklarını belirten Özdemir, “Üçüncü havalimanının yapımı hızla ilerliyor. Finansmanını çözdük gibi, bir iki ufak nokta kaldı. İnşallah bu ay sonlandıracağız” dedi.

Söz konusu bankalar Finansbank, Garanti Bankası ve Denizbank ile kamu bankaları Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank.

Dört yıl ana para ödemesiz, 16 yıl vadeli

Reuters’ın 30 Haziran tarihli haberinde, toplam altı bankanın yer alacağı 4.5 milyar avroluk kredinin 3.5 milyar avroluk kısmının üç kamu bankasından sağlanacağı belirtilmişti.

Özdemir, Mayıs ayında Vatan yazarı Murat Çelik’e yaptığı açıklamada ise söz konusu kredinin dört yılı ana para ödemesiz, toplam 16 yıl vadeli olduğunu belirtmişti.

Cengiz-Limak-Kolin-Kalyoncu-Mapa konsorsiyumu üçüncü havalimanının 25 yıllık işletme hakkı için Mayıs 2013’te yapılan yap-işlet-devret ihalesini kira bedeli olarak 22.152 milyar euro+KDV teklif ederek kazanmış ve İGA Havalimanı İşlemesi A.Ş’yi kurmuştu.