(Fatih Daldal – Hürriyet / 7 Ekim 2015)

Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’ne 5 kilometre mesafede, Kazdağları’nın eteklerinde, ilçenin içme suyu ve tarımsal sulama ihtiyacını karşılayan baraj havzasındaki zehirli madde içeren yüzlerce zirai ilaç kutusu, DHA’nın haberleri sonrası kamuoyunda oluşan tepkiler üzerine toplanmaya başlandı.

Bayramiç Barajı’ndaki zehirli madde içeren zirai ilaç kutuları, geçen kış mevsiminde su seviyesinin yükselmesiyle birlikte gün yüzüne çıktı. Şubat ayında, kuvvetli lodoslarla birlikte Kazdağları’ndaki karların hızla erimesi sonucu bölgedeki meyve bahçeleri ile tarım arazilerinden yağmur sularıyla taşınan yüzlerce zirai ilaç kutusu, barajın belli bölgelerinde çok sayıda adacık oluşturdu. Ancak yaz aylarında barajdaki su miktarının azalıp, baraj havzasının büyük bölümü kara parçasına dönüşünce, geçen 27 Eylül’de, zehirli atık tehlikesinin boyutu daha da net görüldü. Zehirli atıkların yarattığı tehlikeye dikkat çeken DHA’nın haberlerinin basında yer almasıyla birlikte kamuoyunda oluşan tepkiler, yetkilileri harekete geçti.

Bayramiç Kaymakamı Kemal Kızılkaya, Çanakkale Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nü yazıyla bilgilendirerek gerekenin yapılmasını istedi. Bayramiç İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri bunun üzerine, Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri gözetiminde, Bayramiç Belediyesi temizlik işçileriyle birlikte, öbekler oluşturan atıkları toplamak için bu sabah baraj havzasına geldi. Özel kıyafetlerle önlem aldıkları gözlenen temizlik işçileri, çöp poşetlerine doldurdukları atık maddeleri, Balıkesir’in Bandırma İlçesi’nden gelen özel bir şirkete ait geri dönüşüm tesisinin kamyonuna yükledi. Zehirli maddeler içeren atıkların tesise götürülerek burada usulüne uygun şekilde imha edileceği öğrenildi.

Bayramiç Kaymakamı Kemal Kızılkaya, baraj havzasında öbekler oluşturan zirai ilaç atıklarının yanı sıra, havzada ne kadar atık varsa önümüzdeki birkaç gün içinde tek tek toplanacağını da belirtti.

Bayramiç İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cahit Uydaş da, yöredeki köylerde tarımla uğraşan kişilerin muhtarlıklar kanalıyla uyarılarak, boş zirai ilaç kutularının çevreye atılmasını önlemeye çalışacaklarını söyledi.