(Duyuru / İllustrasyon : Zeycan Alkış – 7 Ekim 2015)

TÜM KENT, DOĞA VE YAŞAM SAVUNUCULARINA ÇAĞRIMIZDIR!

Gezi isyanıyla birlikte yaşama, doğaya, kente, insanın ve hayvanın yaşam hakkına ve emeğe karşı açık bir savaş açan AKP iktidarı, artık bir kişi-aile-klik diktatörlüğüne dönüştü. TBMM dâhil herkesi bypass eden Tayyip Erdoğan ve şürekâsı, her alana yönelik saldırılarını olduğu gibi, doğa ve kent talanını da salt bir “zor aygıtı” eliyle yürütüyor. Gezi isyanından sonra nerede ve nasıl ortaya çıkacağını kestiremedikleri halk direnişleri ise, ülkenin dört bir yanında yaygınlaşmaya devam ediyor.

Halkın en “masum” talep ve eylemlerine dahi gösterilen tahammülsüzlük, ülke halklarının “kader ve keder birliğini” pekiştiren Gezi isyanının, yaratılan karanlığı parçalayacak en önemli hareket noktası olduğunu bir kez daha gösteriyor. Yeniden başlatılan savaşın kentlere ve batıya taşınmasının arkasında ise, bu topraklara saçılan ırkçılık zehrini temizleyip yaşamı yeşertecek Türkiye halklarının; emekçilerinin, gençlerin, kadınların, engellilerin, lgbti bireylerin, hayvan hakları savunucularının, kent ve doğa mücadelesi verenlerin, Gezi’de kol kola girip başlattıkları şarkıyı devam ettirmesi yatıyor. Suça battıkça çılgınlaşan, öldürdükçe korkaklaşan, döktüğü betonda donup kalmış bir dikta, sevgi ve hasretle kol kola şarkılar söyleyen halkın karşısında dağılıp gitmenin telaşıyla son çırpınışlarını yaşıyor.

Bu kentin ve ülkenin meydanlarını; doğasını ve yaşamı; kardeşliğini, özgürlüğünü ve barışını meydan meydan; sokak sokak; ev ev savunanlara, tüm kent, doğa ve yaşam savunucularına çağrımızdır:  Gelin bu karanlıktan kurtulmak; diktatörlüğe karşı yaşamı savunmak için yapabileceklerimizi hep birlikte konuşalım;  umudu isyanla büyütelim.

Tarih: 8 EKİM PERŞEMBE

Saat: 19.30

Yer: Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Nurettin Yalçın Salonu

(İpek Sokak, No:9, Beyoğlu)

 

 DÖRT AYAKLI ŞEHİR

ENGELLİ HAKLARI FORUMU

İSTANBUL KENT SAVUNMASI

KARADENİZ İSYANDADIR PLATFORMU

KUZEY ORMANLARI SAVUNMASI

YERYÜZÜNE ÖZGÜRLÜK DERNEĞİ