(Sendika – 8 Ekim 2015)

Isparta’da ardıç ormanlarına mermer ocağı açılaması talebi kabul edildi, Isparta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdi

Isparta’nın Sütçüler İlçesi’nde bağlı Yeniköy’de ardıç ormanlarının bulunduğu bölgeye Plato Mermer Mad. San. Tic. Ldt. Şti. şirketinin tarafından mermer ocağı açma talebi kabul edildi. Sol Haber’e göre, Orman ve Su İşleri Bakanlığı dahil olmak üzere birçok kurum projeye onay verdi. Isparta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü kurulacak mermer ocağı için “ÇED gerekli değildir” kararı verildi.

Yukarı Köprüçay Havzası Koruma Platformu’ndan yapılan açıklamada ise kararla ilgili kamunun ortak değeri olan doğal varlıkların yok edilmesinde idari sorumluluğu bulunanların tarih ve yargı önünde hesap vereceklerinin unutulmaması gerektiği belirtti.

8 Eylül 2015 tarihinde yayınlanan duyurunun ardından şirket mermer ocağı açacağı bölgeye çeşitli işaret levhaları yerleştirdi.

Mermer ocağının ilk etapta 18 hektarlık alanda çalışmaya başlaması ve yılda 199 bin metreküp mermer çıkartması planlanıyor. Ardıç ormanlarına kurulacak ocağın yanında yöre halkının meraları ve binlerce yılkı atının yaşadığı alan bulunuyor.

Yukarı Köprüçay Havzası Koruma Platformu’ndan konuyla ilgili açıklama yaptı. Platform, Sütçüler genelinde açılan onlarca mermer ocağının yarattığı tahribatın bölge doğası üzerinde telafisi olmayan zararlara yola açacağını ifade etti. Yeniköy ve çevresindeki ardıç ormanlarında madencilik izni verilmesinin dahi kabul edilemez olduğunu belirten Platform “ÇED gerekli değildir” kararının verilmesinin akıllara durgunluk veren bir uygulama olduğu, ocağın bölgede yaşamını sürdüren yılkı atlarını nasıl etkileyeceğiyle ilgili proje dosyasında hiçbir şeyin yazmadığını aktardı.

Platform sahada kapsamlı bir araştırma yapılmadan, derinlemesine bilimsel çalışmalar yürütülmeden verilen ruhsatlarla pek çok türün yok olup gideceğine, yetkililerin aldıkları kararları bir kez daha gözden geçirmesini söyleyerek çok geç olmadan ardıç ormanlarında ortaya çıkacak kıyımı durdurmaya çağırdı.