(İleri Haber – 9 Ekim 2015)

Saraçoğlu mahallesinin yıkımı için zorla tahliyeye başlanmasına tepki gösteren çeşitli kurum ve kuruluşlar bir açıklaması yaptılar. Basın açıklamasının ardından 11 Ekim Pazar günü saat 10:00’da buluşmak üzere çağrı yapıldı.

Ankara’daki Saraçoğlu mahallesinin yıkımı için zorla tahliyeye başlanmasına tepki gösteren çeşitli kurum ve kuruluşlar bir açıklaması yaparak durumu protesto ettiler. Basın açıklamasının ardından 11 Ekim Pazar günü saat 10:00’da tüm yurttaşlar Saraçoğlu mahallesindeki buluşmaya davet edildi.

“Bizim kentlerimiz, mahallelerimiz değil, sizin Saray’ınız yıkılacak” denilen açıklama şu şekilde:

KENT BİZİM MAHALLE BİZİM SARAÇOĞLU HEPİMİZİN

Saraçoğlu Mahallesi sakinleri günlerdir zorla tahliye işlemine uyanıyor. Devlet, polisi ile kamu görevlilerini evlerini boşaltmaya zorluyor, onları yerlerde sürüklüyor, darp ediyor, baltayla kapıları kırarak haneye tecavüz ediyor, konut dokunulmazlığını ve insan haklarını ihlal ediyor.

saraçoğlu

Saraçoğlu Mahallesi yapılarıyla, ağaçlarıyla, açık alanları, ilkokulu ve sosyal birimleriyle bir bütün olarak tasarlanmış, Türkiye‘nin ilk toplu konut alanıdır ve kentsel sit alanı olarak tescillidir. Yenişehir (Kızılay) kent merkezinde kalan bu alan tüm özgün kurgusuyla korunmalıdır. Çünkü, alanın bugüne kadar konut olarak kullanılması, yaşayanların sahiplilikleri ve aidiyetlikleri ile üretilmiş, muhafaza edilmiş ve bugünkü kültürel değeri yaratılmıştır.

2013 yılından itibaren hazine mallarına göz diken sermayenin baskısı ile Mahalleye müdahaleler peş peşe gerçekleşmeye başlamıştır.  “Riskli alan ilanı” ile başlayan süreç, konutların koruma grubu derecesinin düşürülmesi, taşınmazların ekonomiye kazandırılması bahanesine dayanılarak, kamuya olan tahsislerin kaldırılması ile devam etmiş, en son zorla tahliyelere varmıştır. Sermayenin kamu mülklerine, arazilerine ve tarihi kültürel varlıklara el koyma sürecinin hızlandığı bu dönemde, Saraçoğlu Mahallesi de öncelikli hedef alanlarından biri olmuştur. Ancak  Danıştay 14. Dairesi riskli alan kararlarını iptal etmiştir. Böylece,  “riskli alan” olduğu bahanesiyle, 6306 sayılı Yasaya dayanılarak alanı kamu tasarrufundan çıkarma, mekansal müdahaleleri sınırsızlaştırma gayreti başarısız olmuştur. Bu kez, aynı amacı gerçekleştirebilmek için; üzerlerinde Çankaya Kaymakamlığı, Çankaya Milli Eğitim Müdürlüğü, Namık Kemal Ortaokulu, Adnan Ötüken Kütüphanesi ve lojmanların bulunduğu Hazine taşınmazların kamu hizmetine tahsisleri, binaların restore edilip ekonomiye kazandırılacağı belirtilerek kaldırılmıştır.

Ancak, konutların koruma statülerinin düşürülemeyeceği ve sit alanı olan Mahallenin “koruma amaçlı imar planı” bulunmadığından, bu plan yapılmadan, Hazine taşınmazlarının kamu hizmetine tahsislerinin kaldırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararında bahsedilen restorasyon ve benzeri faaliyetlerin yapılamayacağı, Ankara 12. İdare Mahkemesinin iptal  kararı ile ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla şu aşamada yapılmaya çalışılan tahliye hukuksuzdur. Öte yandan, boşaltılacak binalarda herhangi bir inşai faaliyet yapılamayacak ve binalar başka bir amaçla kullanılamayacaktır. Bunun sonucunda boşaltılan binalar atıl olarak kalacaktır.

2013 yılından itibaren, alanda yaşayanlar çeşitli yöntemlerle yıldırılmaya, bezdirilmeye çalışılmış ve alan parça parça boşaltılmıştır. Ancak, tüm baskılara ve müdahalelere rağmen hala Mahallede yaşam devam ediyor ve edecektir.

Kamusallıklarımızı, tarihi kültürel varlıklarımızı, değerlerimizi, yaşam alanlarımızı, koruma bilinci ile buradayız ve direniyoruz. Dayanışmayı büyütmek için tüm Ankaralıları 11 Ekim Pazar günü Saat 10‘da Saraçoğlu Mahallesi Dip Sokakta (kahvaltılı) basın toplantısına davet ediyoruz.

Mekan Bizim, Kent Bizim.

Bizler Saraçoğlunda Yaşayacağız ve Direneceğiz!

Evlerimizi, mahallemizi, kamusal alanlarımızı terketmiyor, sermayeye bırakmıyoruz.

Kentlerimiz, mahallelerimiz değil, sizin sarayınız yıkılacak.

NAMIK KEMAL MAHALLESİNİ KORUMA VE YAŞATMA DERNEĞİ

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

TMMOB PEYZAJ MİMARLARI ODASI

BİRLEŞİK HAZİRAN HAREKETİ

ODTÜ MİMARLIK FAKÜLTESİ TOPLULUĞU

BAŞKENT DAYANIŞMASI BİLEŞENLERİ: ANKARA BAROSU, ANKARA CAZ DERNEĞİ, ANKARA FOTOĞRAF SANATÇILARI DERNEĞİ, ANKARA KULÜBÜ, ANKARA SANAT TİYATROSU, ANKARA TABİP ODASI, ANKARA İLETİŞİM FAK.MEZUNLARI VAKFI,ASSİJ TÜRKİYE MERKEZİ, ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ, BARINMA HAKKI MECLİSİ, BİRLEŞİK TAŞIMACILIK ÇALIŞANLARI SENDİKASI, CHP ÇANKAYA İLÇE, CHP ANKARA İL BAŞKANLIĞI, ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ, ÇİĞDEMİM DERNEĞİ, DEVLET TİYATROSU OPERA VE BALESİ ÇALIŞANLARI VAKFI-TOBAV, DEVRİMCİ 78LİLER FEDERASYONU, DSP İL BAŞKANLIĞI, GAZİ ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ, HDP ANKARA İL ÖRGÜTÜ, HALKEVLERİ, VATAN PARTİSİ İL BAŞKANLIĞI, KAVAKLIDEREM DERNEĞİ,KESK ANKARA ŞUBELER PLATFORMU, KOLEKSİYONCULAR DERNEĞİ, KORUMA VE RESTORASYON UZMANLARI DERNEĞİ, KÜLTÜR SANAT SEN ANKARA, KÜLTÜR SANAT VE GÖÇ ETKİNLİKLERİ DERNEĞİ (ETHOS), KÜLTÜR SANAT İŞ SENDİKASI, KÜLTÜR TURİZM VE  ÇEV.GAZETECİLERİ DERNEĞİ, MİMARLAR DERNEĞİ 1927,MÜLKİYELİLER BİRLİĞİ, NAMIK KEMAL MAHALLESİ KORUMA VE YAŞATMA DERNEĞİ, ODTÜ MEZUNLAR DERNEĞİ, ÖZGÜR TİYATRO, PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ ANKARA ŞUBE, SANAT KURUMU, TİYATRO ÖZGÜN DENEME, TİYATRO PEMBE KURBAĞA,TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ, TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ ,TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ  ODASI ANKARA ŞUBESİ , TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ, TMMOB KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ, TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ ,TMMOB METALURJİ MÜHENDİSLERİ ODASI,TMMOB MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ, TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI, TOPLUMCU MÜHENDİSLER MİMARLAR MECLİSİ ,TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİ GENEL MERKEZİ , TÜKETİCİYİ VE İKLİMİ KORUMA DERNEĞİ GENEL MERKEZİ, TÜRK MÜHENDİSLER BİRLİĞİ DERNEĞİ, TÜRKİYE SANATÇILAR BİRLİĞİ, YAYED,YAYGARA GÜNCEL SANAT İNSİYATİFİ, YENİ KUŞAK KÖY ENSTİTÜLERİ DERNEĞİ ANKARA ŞUBESİ, YEŞİLLER VE SOL GELECEK PARTİSİ, 100.YIL İNSİYATİFİ, 68‘LİLER DAYANIŞMA DERNEĞİ.