(Sendika.org – 15 Ekim 2015)

Saraçoğlu’na mahkeme kararını beklemeden gelen polisler mahalleliyi yeniden tahliyeye zorlayarak evlerin kapılarını kırdı

Ankara’da tarihi Saraçoğlu Mahallesi’ne yönelik hukuksuz ve tebligatsız zorla tahliye çalışmaları sürüyor. Bugün (15 Ekim) sabah erken saatlerde gelen çevik kuvvet ekipleri önce mahalleyi ablukaya alarak avukatları içeri sokmadı. Ardından zorla tahliyenin durdurulması için açılan dava sonucunda alınan yürütmeyi durdurma kararı beklenmeden mahalleli tahliyeye zorlandı. Evlerin kapıları kırıldı ve zorla tahliye gerçekleştirildi.

Ankaralılar ve Mimarlar Odası Ankara Şube Yöneticileri sabahın erken saatlerinde Saraçoğlu Mahallesi’ne gelerek mahalleliyle birlikte zorla tahliyelerin devam ettirilmesine tepki gösterdi.

‘Adalet zafiyeti yaratılıyor’

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, sabahın erken saatlerinde yapılan tahliyelerin bir adalet zafiyeti yaratmayı amaçladığını söyleyerek, “Saraçoğlu’nda zorla tahliyenin durdurulması için dava sabah erken saatlerde açıldı. Dava sonucunda yürütmeyi durdurma kararı alındı. Ancak sabahın erken saatlerinde insanların kapısına dayanıyorlar. Böylece sabah saat 09.00’da işlem yapmaya başlayan mahkemelerden karar çıkmadan tahliyeyi yapıyorlar. Zorla tahliyenin durdurulması kararı veriliyor yalnız tahliye çoktan gerçekleşmiş oluyor” dedi.

Mahkeme kararı alınmadan tahliye yapılmasının hukuku tanımamak olduğunu belirten Candan, “Bu yapılan hukuku dolanmaktır, insanların elinden dava açma hakkını alıyorlar, insanların itiraz etmesini engellemek için mahkemeler çalışmaya başlamadan önce tahliyeleri gerçekleştirmeye çabalıyorlar. Bu da hukuku tanımamaktır. Gerekli suç duyurularına devam ediyoruz. Bu işlemi yapan memurlar, kaymakamlık yetkilileri, hukuk kararını boşa düşürmeyi amaçlıyor, hukuk ve adalet zafiyeti yaratıyor, insanların yargıya başvurma hakkına müdahale ediyor. Bunu adil yargılanma hakkına müdahale olarak görüyoruz. Bu konuyu yargıya taşıyacağız” dedi.