(Rıfat Doğan / İleri Haber – 16 Ekim 2015)

Mersin’de yapılması planlanan Akkuyu Nükleer Santral ile ilgili yer lisansına dava açan kurumlardan ‘uçuk’ bilirkişi keşif ücreti istendiği ortaya çıktı. Mersin 2. Bölge İdare Mahkemesi’ne Mersin Tabip Odası ve Elektrik Mühendisleri Odası’nın ayrı ayrı açtığı davada iki odadan toplam 60 bin TL bilirkişi ücreti talep edildi.

İğneada’ya kurulacağı belirtilen 3. nükleer santralle ilgili tartışmalar devam ederken, Mersin’de yapımı planlanan Akkuyu Nükleer Santral’e karşı mücade eden odalara ve sivil toplum örgütlerine büyük engeller çıkarılıyor. Mahkeme, santralle ilgili yer lisansı için Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’na dava açan Mersin Tabip Odası ve Elektrik Mühendisleri Odası’ndan (EMO) toplam 60 bin TL bilirkişi ücreti talep etti. İlkinde 10 bin TL ücret talep ettiği belirtilen mahkemeye yeni atanan hakimin “bu para yetersiz” diyerek 20 bin TL daha istediği öğrenildi.

Rus şirketinin yapımını üstlendiği ve 2020 yılında bitirilmesi hedeflenen Mersin Akkuyu Nükleer Santralin yer lisansı için 2014 yılında Mersin 2. Bölge İdare Mahkemesi’nde dava açan  Mersin Tabip Odası ve EMO’dan yanı sıra köylülerden dudak ucuklatan bilirkişi ücretleri istendiği ortaya çıktı. Aynı mahkemede ayrı ayrı dava açan Mersin Tabip odası ve EMO’dan ilkinde 10 bin TL ikincisinde 20 bin TL olmak üzere toplam 60 bin TL bilirkişi ücreti istendiği öğrenildi. İki oda bilirkişi ücretlerine itiraz ederek, bunu ödeyemeyeceklerini mahkemeye bildirdi.

‘BU PARA YETERLİ DEĞİL’ 

Davayı açanlardan Mersin Tabip Odası Başkanı Ful Uğurhan, açtıkları davada bu yıl mayıs ayında mahkemenin ‘bilirkişi atayacağız’ diyerek kendilerinden 10 bin TL istediğini, buna itiraz ettiklerini ancak bunun kabul edilmediğini belirtti. Binbir zorlukla bu ücreti ödediklerini kaydeden Uğurhan, “Ancak adli yıl açılışından sonra davaya yeni bir hakim atandı ve ‘bu 10 bin TL yeterli değil 20 bin TL daha yatıracaksınız’ dedi. Yani mahkeme bizden toplam 30 bin TL istenmiş oldu” diye konuştu.

EMO’DAN DA İSTEMİŞLER

Benzer ücretin aynı davada aynı mahkemenin EMO’dan da 30 bin TL bilirkişi ücretini talep ettiğini belirten Uğurhan, yer lisansıyla ilgili aynı mahkemede açılan başka davalarda da söz konusu ücretlerin diğer davacılardan istendiğini öğrendiklerini söyledi.

“Bu ücretleri yatırdığınız takdirde davanız devam ediyor aksi takdirde davanız bitiyor” diyen Uğurhan, şöyle konuştu:

“’Bu ücretlere itiraz ettik. Bu itirazı kabul etmezlerse, bir kampanyayla toplamaya çalışacağız. Bizim için önemli bir dava. Eğer davayı kazanırsak, nükleer santral de yapılamayacak. Sinop ve İğneada için emsal bir örnek olmuş olacak.”