(Anıl Yurdakul / Birgün – 18 Ekim 2015)

CHP’li Aykut Erdoğdu, 3. Havalimanı ihalesinde yaşanan yolsuzluklara ilişkin yaptığı açıklamada, ”Mega proje olarak gösterilmeye çalışılan bu proje ekolojik, teknik, hukuki ve ekonomik açıdan bir mega felakettir” dedi

Tarihin en büyük projesi olarak tanıtılan 3. Havalimanı ihalesinde yapılan yolsuzluklara dair CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, önceki gün CHP İstanbul İl Binası’nda bir basın açıklaması yaptı. İhalenin teknik, hukuki ve ekonomik sorunlarına değinen Erdoğdu, ‘Mega Proje’nin ‘Mega Felaket’ olduğunu belirtti.

“KUZEY ORMANLARINI YOK EDECEK”

Erdoğdu, “3. Havalimanı İhalesi 22 milyar 152 milyon avro + KDV’ye Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu’na verilmiştir. Mega proje olarak gösterilmeye çalışılan bu proje ekolojik, teknik, hukuki ve ekonomik açıdan bir mega felakettir. İstanbul’un son kalan Kuzey Ormanları’nı yok edeceği için ekolojik felakettir. Projenin yapılacağı yerin uçuş tehlikesi yaratan hava koşulları ve bu yerin kuş göç yolları üzerinde olması dolayısıyla teknik felakettir” dedi.

a

RÜŞVET HAVUZU

Erdoğdu, projenin hukuki bir fekalet olduğunu belirterek, ”Havaalanı ihalesini kazanan konsorsiyum yetkilisinin ihalenin yapıldığı tarihte ihalelere katılmaktan yasaklı olması, ihale şartnamesinin ihaleden sonradan değiştirilmesi sözleşmenin açık hükümlerine rağmen yapım ve işletme süresini uzatacak şekilde yer tesliminin 22 ay boyunca yapılmaması, proje müteahhitlerinin 630 milyon dolarlık rüşvet havuzu oluşturması gibi birçok yolsuzluk nitelikli işlem dolayısıyla hukuki felakettir” diye konuştu.

‘RİSK KAMUYA YÜKLENİYOR’

DHMİ’nin projeye garantör olduğunu, ancak bunun hukuken mümkün olduğunu vurgulayan Erdoğdu, ”Havalimanı inşaatı tamamlanamasa, işletmeye alınamasa, bir tek uçak inmese dahi 11,1 milyar avro tutarında hazine garantisi (4,6 milyar avro finansman garantisi ve 6,5 milyar avro talep garantisi) verildiği için ekonomik felakettir. Tespitlerimizin tamamı belgelendirilmiş ve ilgili bakanlar tarafından kısmen kabul edilmiştir. Havalimanı ile ilgili durumu müteahhitler lehine ve kamu aleyhine ağırlaştıran yeni işlemler yapılmaktadır. Şaibeli bu proje müteahhidin riskini kamu bankasına, oradan da Hazine’ye yüklemektedir” ifadelerini kullandı.

‘ERDOĞAN DEVREYE SOKTU’

Projenin yurtdışından finansman destek alamadığını belirten Erdoğdu sözlerini şöyle sürdürdü: ”3. Havalimanı müteahhitleri 2 yıl boyunca yurtdışından finansman bulmak için çalışmış ancak hiçbir uluslararası finans kuruluşu bu mega felaketi finanse etmeye yanaşmamıştır. Projeye yurtdışı finansman bulunamayınca bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamu bankaları devreye sokulmuştur. ‘Milletin cebinden bir kuruş çıkmayarak’ yapılacağı söylenen 3. Havalimanı projesine konsorsiyumun yurtdışından bulamadığı 4,6 milyar avro kredi, 3,5 milyarı kamu bankalarından (Ziraat 1,5 milyaravro + Halkbank 1 milyar avro + Vakıfbank 1 milyar avro) ve 1,1 milyarı da özel bankalardan (Denizbank 500 milyon avro + Garanti Bankası 300 milyon avro + Finansbank 300 milyon avro) olmak üzere yurtiçinden bulunmuştur’