(Sendika.org – 20 Ekim 2015)

Ekümenopolis’in  yapımcıları İmre Azem ve Gaye Günay, kent politikalarının küresel boyutlarını inceleyecekleri “Yeni İnşa Çağı” belgeseli için hazırlıklara başladı. Belgesel için destek kampanyası 1 Kasım’a kadar sürüyor

Ekümenopolis ve Lamekan belgeselleriyle AKP’nin inşaat sektöründeki adımlarını, “kentsel dönüşüm” adı altında yeniden inşa çağı2kentsel alanların nasıl metalaştırıldığını ve bu politikalar ekseninde doğal alanların nasıl yok edildiğini anlatan İmre Azem ve Gaye Günay, “Yeniden İnşa Çağı” adlı belgesel için kolları sıvadı. Bu defa hedef küresel finans sektörü ve ona hükmeden sermayenin kentleri nasıl şekillendirdiğini anlatmak.

Yapımcılar yeni belgesellerinde Türkiye ölçeğinden sıyrılıp kent politikalarının küresel boyutlarına bakmayı hedefledi. Facebook sayfalarından çağrı yapan yapımcılar şöyle dedi:

Bu sefer çıtayı biraz daha yükseltip küresel finans sektörü ve ona hükmeden sermayenin kentlerimizi nasıl şekillendirdiği üzerine uluslararası çapta bir belgesel yapmak amacımız. Resme daha küresel ölçekte bakan, hikayeyi sermayenin merkezinden, New York’tan alıp, finansal yatırım ve emlak araçlarının oluşturduğu çarklardan geçerek kentlerimizi, yaşam alanlarımızı şekillendiren bu devasa mekanizmaya içeriden bir bakışı ekrana taşımayı hedefliyoruz.

Azem ve Günay, belgesel çekimlerinin maliyetlerini karşılayabilmek için internet üzerinden bir de dayanışma kampanyası başlattı. Kampanya linki için tıklayınız.