(Sendika.org – 21 Ekim 2015)

Fatsa ve Ünyeliler, bilirkişinin aleyhte rapor verdiği ÇED iptal davasına çağrı için bir basın açıklaması gerçekleştirdi

Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu, 30 Ekim’de Ordu’da görülecek olan ve bilirkişi raporunun aleyhte karar verdiği siyanürlü altın madeninin ÇED iptal davası için Fatsa ve Ünye’de sokağa çıktı, bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını platform adına Neşe Duman okudu.

Duman, henüz siyanür kullanılmadığı için geç kalınmadığını, ancak geç kalındığı takdirde esnafı, işçisi, iş adamı, üretici köylüsü, memuru, kadını, erkeği, genci, yaşlısı herkesin tehdit altına gireceğini kaydetti.

“Fatsa’da altın çıkarılacağı zaman zengin olacağınızı sanmayın” diyen ve Türkiye’nin yeraltı kaynaklarındaki zenginliğinin kendi yurttaşına kazandırmadığına dikkat çeken Duman, Ordu’nun HES’lerle, taş ocaklarıyla, maden işletmeleriyle, tarım arazilerinin yok edilişiyle tam anlamıyla talan saldırısı altında olduğunu dile getirdi, sadece 2000-2005 yılları arasında 1641 futbol sahası büyüklüğünde alanın işletmelere verildiğini hatırlattı.

Duman’ın okuduğu açıklama şöyle sonuçlandı:

“Topraklarımız, suyumuz, ürünümüz, geleceğimiz için birlikte hareket etmek zorundayız. İngiliz şirket gözümüze baka baka yüreğimizi dağlıyor, yavaş yavaş öldürüyor. Kenetlenerek ortak mücadele edelim. Başka çaremiz yok! Hukuksal sürecimiz devam ediyor. 30 Ekim’de Ordu’da yapılacak olan davaya katılacağız. Mahkemede de geleceğimiz için savunmamızı yapacağız. Ancak bilinmeli ki, yargı süreci yeterli değil. Geç kalmadan çığlığımızı birleştirelim. Yoksa topraklarımızı terk etmek zorunda kalacağız.”

Fatsa Ünye vatanımız, Fatsa Ünye geleceğimiz; vatanımıza, geleceğimize sahip çıkacağız.