(Diken – 23 Ekim 2015)

“Dünyada bine yakın nükleer santral varken, ‘Türkiye’de nükleer santral olmasın’ diye bir adam yürüyorsa onun çevreciliğinde bir tuhaflık vardır” diyen Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Türkiye’nin dünyadaki en çevreci topluma sahip olduğunu savundu.

 

‘Türkiye’ye gelip nükleer karşıtı eylem yapıyorlar’

Türkiye’de yapılması planlanan nükleer santralleri eleştirenleri anlamadığını ifade eden Güllüce, Türkiye’deki nükleer santral karşıtı eylemlerin bir kısmının ‘dış güçler’ tarafından gerçekleştirildiğini iddia etti.

Güllüce, şöyle konuştu: “Dünyada bine yakın nükleer santral varken,‘Türkiye’de nükleer santral olmasın’ diye bir adam yürüyorsa onun çevreciliğinde bir tuhaflık vardır. En temiz enerjiyi aldığınız bir alan orası. Havaya salınım yapmayan, karbondioksit salmayan, ozon gazına problem olmayan, fosil yakıtlarla elde ettiğiniz enerjiye nazaran dünyaya az zarar veren bir enerji. Kendi ülkesinin yüzde 60-70’ini nükleerden karşılıyor ama bakıyorsun Türkiye’ye bazı ülkelerden gelen gençler kendi ülkesinde yeni yapılan nükleer santrallere karşı çıkmıyor da nedense bizdeki için eylem yapıyor. Herhalde bizi çok sevdiği için mi? İşte bu uyanıklıkta olmamız lazım.”

‘Varsın Hatice abla rant kazansın’

Türkiye toplumunun dünyanın en çevreci toplumu olduğunu söyleyen Güllüce, “Hem fiziki anlamda çevrede çok iyiyiz. Şehirlerimiz, sanayicimiz çok iyi. Hem de manevi anlamda çevre olarak çok iyiyiz” diye konuştu.

Tespitlerine, ‘rantsal dönüşüm’ diyerek eleştirilen ‘kentsel dönüşüm’ile ilgili konuşarak devam eden Güllüce, “Şimdi kocası emekli veya vefat etmiş Hatice ablanın bir evi var. Binası eski ve yıkılmak üzere. Belediye başkanımız da orasını kentsel dönüşüm alanına sokmuş, binasını yıkmış ve ona yeni bir daire verilmiş. Yav buna rantsal dönüşüm diyorsan varsın Hatice abla rant kazanmış olsun” ifadelerini kullandı.