(Evrensel – 23 Ekim 2015)

İzmir’in içme suyunu zehirleyen Efemçukuru altın madeninin 2012 Çevresel Etki Değerlendirme Olumlu Kararı’nın iptal edilmesine karşı, şirketin yeni ÇED almak için harekete geçmesi üzerine çevre örgütleri duruma tepki gösterdi ve madenin tamamen kapatılmasını istedi.

ELELE Hareketi ve EGEÇEP, Tüprag Altın Madeni Şirketi’nin Efemçukuru’ndaki altın madeni için yeni ÇED almaya çalışması üzerine basın toplantısı düzenledi. Alsancak Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya, çevre örgütlerinin temsilcileri ile CHP ve HDP Milletvekilleri ve adayları da katıldı.

‘BAKANLIK GEREKENİ YAPMADI’efemçukuru2

Çevre örgütleri adına basın açıklamasını okuyan Merih Yücel, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, mahkemenin iptal kararını uygulamadığını ve madene kilit vurmadığını ifade etti. Altın madeninin çevreye verdiği zararları da hatırlatan Yücel “Kapasite artırımı ÇED Olumlu Belgesi’nin iptaline ilişkin mahkeme kararı Anayasa’nın 138. Maddesine göre derhal, İdari Yargı Usulü Kanunu’na göre de en geç 30 gün içinde uygulanması gerekirken, Şirket 2.5 kat kapasite artışı ve 5 yıl ek işletme süresi için yeni bir ÇED Raporu düzenlemiştir. İzmirli yurttaşlar, ELELE Hareketi, EGEÇEP ve Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvurarak, yaşamımızı ve gelecek kuşakların yaşamını tehdit eden bu madenin kapatılması talep ettiler” dedi.

VEKİL ADAYLARINA SORULAR

Yaklaşan milletvekili seçimlerinde aday olanlara da seslenen Yücel şu soruları sordu: “İzmir’in su havzasını kirlettiği mahkemece kanıtlanan Efemçukuru Altın Madeni’nin durumu hakkında ne düşünüyorsunuz ve geleceğine ilişkin hedefleriniz nelerdir?”, “Milyonlarca İzmirlinin su ihtiyacının karşılayacak Çamlı Projesi hakkında değerlendirmeniz ve programınız nedir?”

Toplantıya katılan HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan ve CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır da konuşma yaparak parti programlarında çevre ile ilgili maddelerini hatırlattılar ve iktidar olduklarında çevreye zarar verecek işletmeleri kapatacaklarını dile getirdiler.