(sendika.org – 25 Ekim 2015)

Fatsa ve Ünye halkının siyanürlü altın madenine karşı mücadelesi devam ediyor. 25 Ekim 2014’te maden sahasında direniş çadırı kurmalarının 1. yılında Galatasaray Meydanı’ndan haykırdılar: “Siyanür varsa yaşam yok!”

Fatsa ve Ünye halkının siyanürlü altın madenine karşı direnişi devam ediyor. 25 Ekim 2014’te maden sahasında yaptıkları basın açıklamasının ardından bölgede direniş çadırı kurmalarının 1. yılında sokaktalardı. Fatsa-Ünye Doğa Koruma Platformu’nda biraraya gelen bölge halkı, bugün (25 Ekim) Galatasaray Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Madenci şirket Fatsa’yı terk et”, “Siyanür varsa fındık yok”, “Fatsa-Ünye isyanda, isyana devam” sloganları eşliğinde yapılan basın açıklamasında çadır direnişinin bir yılı anlatılırken mücadeleye destek çağrısı da yapıldı.

11222229_1647484812182162_6213126321597315197_n

‘Bu topraklar bizimdir bırakmıyoruz’

Platform adına Esra Aksu’nun okuduğu açıklamada, İngiliz şirket Stratex ve Türkiyeli ortağı Bahar Madencilik’in bölge halkının topraklarına nasıl saldırdığını anlatıldı: “Ruhsatta çalışma izninin olmadığı alanı hukuksuzca büyüttüler. SİT alanını umursamadılar. SİT alanı davasına hemen müdahil olduk. Hiçbir hukuki dayanakları olmadan kamyonları daha rahat geçmesi için fındık bahçelerimize dozer sokup yolları genişlettiler ona da karşı durduk bu sefer de dedelerimizden kalan topraklarımızı almak için kamulaştırma davası açtılar. Yılmadık, ‘Bu topraklar bizimdir bırakmıyoruz’ dedik. ÇED raporu istedik, maden danışmanlarının da aralarında olduğu bilirkişi heyeti çıkardığı raporda siyanürün zararsız olduğunu söyledi. İtiraz ettik. İkinci ÇED raporu da olumlu gelince yılmadık ÇED iptal davası açtık.”

“Bir yıldır var olma mücadelesi veriyoruz” denilen açıklamada, mücadelenin hem alanlarda hem de hukuken sürdüğü ifade edildi. Geçen bir yılda köylülerin takip edildiğini, pankartlarının kesildiğini, fındık bahçesinde kurulu olan çadırın yakıldığını hatırlatan Aksu, “Usanmadık yenisini kurduk ve bugün çadırımız bin bir emekle hala ayakta, direnenleriyle birlikte… Topraklarımızı zehirlettirmeyeceğiz. Rant için yaşamımızı mahvettirmeyeceğiz. Kararlıyız, siyanüre karşıyız” dedi.

Basın açıklaması 30 Ekim’de Ordu İdare Mahkemesi’nde görülecek ÇED iptal davasına destek çağrısıyla son buldu.

Açıklamaya Munzur Çevre Derneği, Artvin Murgul Çevre Derneği, Artvin Hod Maden İzleme Grubu, Karadeniz İsyandadır Platformu, Bakırtepe Çevre Platformu, Arhavi Doğa Koruma Platformu, Şavşat Dereleri Koruma Platformu, Loç Vadisi Koruma Platformu, Kuzey Ormanları Savunması, Yeşil Artvin Derneği destek verdi.