(KOS Medya – 27 Ekim 2015)

Bir yıl önce bu gece, 26 Ekim gecesi, Fransa’da, 21 yaşındaki yoldaşımız, çevre korumacı Rémi Fraisse, Sivens barajı inşaatını protesto ederken polisin attığı ses bombasının başına isabet etmesi sonucu katledildi.

Fransa hükümetinin, ülkenin güneyinde bulunan Sivens Ormanı’nda inşa etmeye çalıştığı baraja karşı ZAD (Bölge Savunması) direnişi uzun zamandır sürmekteydi. İnşaatın yüze yakın korunan ağaç türünü ve 14 hektarlık sulak alanı yok edeceğini belirten ZADistler, ormanın kucak açtığı 94 hayvan türünün de yuvasız kalacağını ifade ediyordu.

r2

Yaklaşık bir yıldır devam eden ve son bir ayda kitlesellik kazanan Sivens Ormanı işgaline destek amacıyla 26 Ekim 2014 günü 5 bin kişinin katıldığı bir protesto gösterisi gerçekleştirildi. Helikopter destekli çok sayıda polis ve jandarma, eyleme gaz bombası ve plastik mermilerle saldırdı. Gece geç saatlere kadar devam eden çatışmalardan sonra Rémi’nin cansız bedeni çatışmaların yoğun olduğu bölgede bulundu. Ve polis tarafından kaçırılarak oradan uzaklaştırıldı.

Rémi Fraisse’nin ölümünün ardından başlayan protestolar Fransa geneline yayılarak, bir ay süreyle yoğun bir şekilde devam etti, onlarca okula barikatlar kuruldu, direnişin bir parçası olarak Albi şehrinde başlayan açlık direnişi de 50 günden fazla sürdü.

r7

Rémi Fraisse’nin ölümünden sonra Fransa ve İtalya’daki gösterilerden:
http://anarchistnews.org/content/demonstrations-across-france-and-italy-after-death-remi-fraisse

ZAD aktivistinden Kuzey Ormanları Savunması’na mektup var!
http://www.kuzeyormanlari.org/2015/03/08/sivens-ormaninda-mucadeleye-devam-zad-direniyor/

Remi Fraisse: O bizden biriydi
http://www.kuzeyormanlari.org/2014/11/03/remi-fraisse-o-bizden-biriydi/

Fransa’da direnişçiler baraj inşaatına karşı
http://www.kuzeyormanlari.org/2014/10/07/fransada-direnisciler-baraj-insaatina-karsi/

r6 r5 r4 r3 r1