(Louis Doré/Independent-31 Ekim 2015) Çeviri: Kos Medya

Dünyanın en zengin insanı Bill Gates, özel sektörün fosil yakıtlara etkili bir alternatif yaratmak için çok bencil ve beceriksiz olduğunu söyledi.

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, The Atlantic’e verdiği röportajında kendi servetinden 2 milyar doları yeşil enerji yatırımlarına harcayacağını açıklarken, diğer milyarder arkadaşlarını da Amerika’yı 2050’de fosil yakıtlardan kurtarabilmek için benzer bir hayırseverliğe davet etti.

Ve ekledi:

‘Çok fazla şansımız yok. Hiç CO2 salmayan ve günümüz fosil yakıtlarıyla aynı maliyete sahip yeni bir enerji kaynağı geliştirseniz bile, bu enerjinin hali hazırda test edilip onaylanmış, her türlü regülasyon meselelerini çözmüş ve inanılmaz bir ölçekte işleyen fosil yakıtlarla baş edip edemeyeceği kesin değil.

Ciddi bir karbon vergisi olmadan, sermayedarlarda yeşil enerjiye geçme hevesi oluşmayacak.

2. Dünya Savaşından beri, Amerikan devleti hemen hemen her alanda araştırma geliştirme süreçlerini belirledi. Özel sektörse genel olarak beceriksizdi.

İklim probleminin zengin ülkelerde çözülmesi gerekmekte. Çin, ABD ve Avrupa, CO2 salınımı problemini çözmek zorundalar ve bunu yaptıklarında, umarız ki bunu diğer herkes için de ucuza mal edecekler.’

Son yıllarda Çin her ne kadar hala fosil yakıtlar anlamında dünyanın en büyük kirleten ülkesi yerini korusa da, yeşil enerji yatırımlarında ABD ve Avrupa’nın çok önünde yer aldı.

2000 ve 2012 arasında, Çin’in güneş enerjisi üretimi 3 Megawattan 21000 Megawatta çıktı, 2013-2014 arasında %67lik bir artış gösterdi. 2014’de ülkenin CO2 salınım %1 azaldı.

Bu arada, İngiltere Enerji ve İklim Değişikliği bakanlığının resmi raporuna göre, Almanya’nın sera gazı salınımları 1990dan beri en düşük seviyede ve İngiltere son beş yılda %13.35’lik bir azalma kaydetti.