(Evrensel – 31 Ekim 2015)

Artvin’in Arhavi ilçesinde belediyenin imar değişikliğiyle önünü açtığı ve daha önce iki kez verilen ‘ÇED olumlu’ raporu mahkeme tarafından iptal edilen Kavak Hidroelektrik Santral projesi için, üçüncü kez ÇED süreci başlatıldı. Şehir içerisinde oluşu nedeniyle kamuoyunda, ‘Çılgın HES’ olarak bilinen Kavak HES projesine karşı yaşam savunucuları, yeniden mücadele kararı aldı.

Kamilet Vadisi’nde 3 yıl önce yapımına başlanan 14 megavatlık Kavak Hidroelektrik Santral projesiyle, Çifteköprü ve Kapisre Derelerinin sularının 5 kilometre boyunca tünel ve borularla Cumhuriyet Mahallesi’nde yapılacak olan Kavak Hidroelektrik Santrali’ne taşınması, üretilecek elektriğin de aynı bölgede kurulacak santralle dağıtılması planlandı. Arhavi Belediyesi, CHP’li Belediye Meclisi üyelerinin karşı çıkmasına rağmen AKP’li üyelerin oy çokluğu ile daha önce tarım alanı olan Cumhuriyet Mahallesi’nin bir bölümünü, ‘Konut dışı kentsel çalışma alanı’ ilan ederek HES projesine onay verdi.

MAHKEME İPTAL ETTİ

Belediyenin onay vermesi sonrasında bölgede protesto ve eylemlerle HES inşaatına karşı çıkan vatandaşlar, Arhavi Doğa Koruma Platformu öncülüğünde Rize İdare Mahkemesine başvurarak, HES projesi için verilen ‘ÇED olumlu’ raporuna karşı dava açtı. Mahkeme ilk davada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ‘ÇED olumlu’ raporunun, ‘ÇED yönetmenliğine uygun hazırlanmadığı’ gerekçesiyle iptaline karar verdi.

İKİNCİ RAPOR DA İPTAL EDİLDİ

Enerji şirketinin can suyu miktarını sadece yüzde 2 artırarak yeniden hazırladığı ÇED raporu için ikinci kez ‘olumlu’ kararı alınması sonrasında HES yapımı için çalışma sürdürüldü. Bunun üzerine bölge halkı, ikinci kez verilen ‘ÇED olumlu’ raporunun iptali için yeniden dava açtı. Rize İdare Mahkemesi, 7 ayrı noktada hukuka aykırılık tespit ettiği ‘ÇED olumlu’ raporunu ikinci kez iptal etti. Verilen iptal kararında bakanlığın yasal sorumluluklarını yerine getirmediğine işaret eden mahkeme, ikinci ÇED sürecinin en baştan başlatılması gerekirken, aksinin gerçekleştirildiğine vurgu yaptı.

SIRADA ÜÇÜNCÜ ÇED SÜRECİ VAR

Bölgede HES yapımında kararlı olan enerji şirketi Kavak HES projesi için üçüncü kez ÇED süreci başlattı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kavak HES Projesi için 5 Kasım 2015 tarihinde ÇED sürecine halkın katılımı toplantısı yapacağını duyurdu.

Arhavi Doğa Koruma Platformundan yapılan yazılı açıklamada, ÇED raporu daha önce iki kez iptal edilen HES projesi için yeni süreç başlatıldığını belirtilerek mücadele çağrısı yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Anlaşılan MNG dava kaybetmekten ve şantiye kurup toplamaktan usanmadı. Biz mücadeleden hiç usanmayız. İki kere ÇED raporu iptal edilen Kavak HES projesi için üçüncü kez ÇED süreci başlatıldı. Tüm Arhavililer ve çevre ilçelerin duyarlı insanları, dostlarımız orada olacak. Arhavi halkı şehrin göbeğinde HES yaptırmayacağını, HES’lere karşı olduğunu bir kere daha gösterecek.”

Bu arada Arhavi Doğa Koruma Platformu bünyesindeki, ‘Kadın Atmacalar’ grubu da, 5 Kasım tarihindeki ÇED toplantısı için halkı bilgilendirme çalışması başlattı.