(sendika.org – 31 Ekim 2015)

Seçimlerde istediğini alamayacağını gören AKP, halkın sandıklara sahip çıkmasını engellemek için manipülasyon yapıyor. Hiçbir hukuki dayanağı olmayan Adıyaman Emniyeti talimatının boşa çıkarılmasının ardından YSK, Oy ve Ötesi’nin sandığa gelmesinin engellenmesine yönelik talebi reddetti. 1 Kasım’da tüm müşahitler sandık başında olacak

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçime saatler kala Oy ve Ötesi üyelerinin sandık alanı ve çevresine alınmaması konusunda iki kişinin yaptığı başvuruyu reddetti. Oy ve Ötesi dahil olmak üzere müşahit kartı bulunan herkesin sandık başında seçimleri gözlemleyebilir

İki başvuruya da ret

İki kişinin  YSK’ya yaptığı başvuruda, Oy ve Ötesi grup üyelerinin siyasi partilerden aldıkları müşahit kartları ile sandık alanı ve çevresine girişlerinin Seçim Yasası’na aykırı olduğu savunuldu. Başvuruda, bu kartları veren siyasi partilerin de suç işlediği iddia edildi. Ancak, YSK bu itirazları soyut görerek, reddetti.

Bugün (31 Ekim) Adıyaman Emniyet Müdürlüğü’nün müşahitlerin sandık çevresine girebileceğini söyleyip,  üyeleri müşahit olan Oy ve Ötesi’nin sokulmayacağını ifade eden ve hiçbir hukuki dayanağı olmayan talimatı gündem olmuştu.

Sendika.Org ilgili talimatı “Adıyaman Edirne fark etmez, Oy ve Ötesi de dahil hiçbir müşahit engellenemez” başlığı ile haberleştirmişti.