(Diken – 2 Kasım 2015)

Türkiye’nin dört bir yanında toplumsal muhalefete ve yerel direnişlere sahne olmasına rağmen AKP iktidarlarınca sürdürülen ‘mega projeler’in yeni dönemdeki akıbetini Anadolu Ajansı (AA) yazdı: ‘İvme kazanacak.’

Kamu haberciliğinden ziyade hükümet sözcülüğü rolünü üstlenen AA, bugünkü haberinde AKP’nin tek başına iktidara gelmesiyle başta ulaştırma, enerji ve savunma gibi alanlarda projelerini devam ettireceğini hatırlattı.

Ajans, bu süreçte karar aşamasındaki projelerin de hayata geçirileceğini‘müjdelerken’ haberde, AKP’nin İstanbul’a 3’üncü havalimanı, İstanbul-Bursa-İzmir (Körfez Geçiş Köprüsü dahil) ve Kuzey Marmara Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda projenin tamamlanmasını vaat ettiği ve bunların gerçekleşeceği yazıldı.

Haberde bahsi geçen diğer projeler ise başta yapımının İstanbul, Marmara ve Karadeniz için ‘felaket’ anlamına geleceği belirtilen Kanal İstanbul, savunma sanayi ve boru hatları projeleri oldu.

Haberde, Kanal İstanbul için, “İlgili tarafların katılımıyla çalışmalara başlandı. Şartname yazım aşamasına geldi” denildi.

aa-mega-proje